13.12.2014 21:49


Aktuálně: Skauti přivezli do Česka Betlémské světlo

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Betlémské světlo, symbol předvánočního pokoje a míru, dorazilo dnes večer do Česka. Vlakem z Vídně jej do Brna přivezli skauti. Zítra v devět hodin v katedrále svatých Petra a Pavla předají při mši světlo do rukou brněnského biskupa a první zájemci si jej odnesou do svých domovů. Od příští soboty budou brněnští skauti Betlémské světlo rozvážet po celé republice.

Brno – Skauti z celé Evropy se dnes ve dvě hodiny odpoledne sešli v největším vídeňském evangelickém kostele na Lutherplatz. Při ekumenické bohoslubě převzali Betlémské světlo a poté ho dopravili do svých zemí. Do Vídně se už po pětadvacáté vypravili i brněnští skauti, tentokrát v rekordním počtu.Mladí skauti přivezli do Brna Betlémské světlo. Foto: Klára Čápová

„Převzetí Betlémského světla organizují brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendela. Letos, u příležitosti 25. výročí, vypravili do Vídně dokonce dva plné autobusy a tak jsem mohla jet i já,“ uvedla skautka Ivana Kučerová z Jedovnic. Zpět do Brna se většina výpavy vrátila autobusy, jen malá skupinka vybraných skautů přivezla Betlémské světlo vlakem.

„Světlonoši“ přijeli na Brněnské hlavní nádraží s malým zpožděním po půl sedmé večer. Ve skautských krojích a s lucernami budili nemalou pozornost. „Na jedné zastávce na nás dokonce čekali novináři, takže jsme vystoupili, aby si nás mohli vyfotit,“ řekla skautka Jana Šebková, vedoucí 3. chlapeckého oddílu z Holic v Čechách. 

Zítra, třetí adventní neděli, předají skauti Betlémské světlo brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. „V devět hodin se v katedrále svatých Petra a Pavla koná mše a po ní si lidé můžou odnést svíčky nebo lucerny se světlem domů,“ uvedla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. Světlo se bude do farností a domácností šířit i v následujících dnech. Příští sobotu jej budou brněnští skauti rozvážet jedenadvaceti vlaky po celé České republice.

Šíření Betlémského světla je už mnoho let neodmyslitelnou součástí adventu. „Do Betléma, kde se narodil Ježíš Kristus, každý rok putuje chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Říká se jim Děti Betlémského světla. Z Betléma se se potom světlo lásky a pokoje šíří do celého světa," vysvětlila Jandlová symboliku této předvánoční tradice.

Klíčová slova: Betlémské světlo, skauti, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.