01.04.2014 13:22


Aktuálně: Semestr na fss skončí kvůli poruchám potrubí dříve

Autor: Lucie Obrtelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Dobrá zpráva pro všechny studenty fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří se nemohou dočkat letních prázdnin, přišla nečekaně dnes ráno z rektorátu. Kvůli strukturálnímu poškození celého systému vodovodního potrubí v budově fakulty skončí jarní semestr o tři týdny dříve.

Brno – Výuka na fakultě sociálních studií, která měla původně končit 18. května, letos skončí kvůli neodkladným opravám zrezivělých a nefunkčních trubek už 28. dubna. O takhle zásadní a náhlé změně muselo rozhodnout nejvyšší vedení Masarykovy univerzity. „Oprava potrubí je neodkladná. Nemůžeme si dovolit déle čekat. Proto budou poslední tři týdny výuky na fakultě a celé zkouškové období přesunuty na konec srpna a začátek září,“ uvedl rektor univerzity Mikuláš Bek. Jelikož situace vznikla opravdu náhle, studenti se o změnách dozvědí až v nejbližších dnech prostřednictvím informačního systému. Vzniklý chaos už brzy vystřídají přesné pokyny jak pro studující, tak vyučující v budově na Joštové 10.

Za situací, která znepříjemní prázdniny všem těm, kteří budou muset kvůli poruchám změnit plány, stojí strukturální poškození Malá část trubek, která byla při rekonstrukci opravena. Foto: Lucie Obrtelovávodovodního potrubí. Série nehod s prasklým potrubím v budově vedla k odbornému přezkoumání stavu celého komplexu trubek a závěr byl šokující. Ačkoli se budova fakulty v nedávné době celá zrekonstruovala, vodovodní potrubí zůstalo téměř opomenuto. Uskutečnilo se jen několik drobných oprav a s korozí extrémně namáhaného materiálu se nepočítalo. „Stav potrubí je kritický. Nehod bleskově přibývá a nelze dokonce vyloučit, že se některé z pater fakulty nezatopí ještě před započetím oprav,“ řekl Jaromír Česílko z instalatérské firmy Vapp, která bude vzniklou situaci řešit.

Právě ze strachu ze zatopení některého z podlaží, nebo dokonce ještě větších problémů, které mohou na budově každým dnem nastat, rozhodlo vedení fakulty i univerzity o okamžitém zásahu. „Neumím si představit, jak obrovské škody by mohlo něco takového napáchat. Na fakultě je množství drahého vybavení, nemluvě o poškození celé budovy. Proto je skutečně nutné vzniklou situaci ihned řešit,“ řekl Břetislav Dančák, děkan fakulty sociálních studií. Na plánech oprav a nového harmonogramu fakulty se začalo pracovat okamžitě.

Jak se se zprvu příjemnou zprávou vypořádají studenti, můžeme jen spekulovat. Vlna nesouhlasu s takovýmto razantním zákrokem se však začala už pomalu zvedat. „V podzimním semestru mám odjet na Erasmus do Benátek. Neumím si představit, jak vše dopadne, když nebudu mít ukončený předchozí semestr a hotovou žádnou zkoušku. Jsem hrozně zaskočená, naštvaná a určitě nejsem sama,“ řekla studentka sociologie Marta Namydlená. Stejný problém teď totiž nepochybně začala řešit i řada dalších studentů.

Předběžný plán nového harmonogramu můžete zatím najít ZDE.

Klíčová slova: fss, potrubí, prázdniny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jaroslav Čuřík | 05. 04. 2014, 12:58
Zdravím všechny diskutéry. Protože jste tady zmínili mé jméno, dovoluji si reagovat. add dg: Podle mého názoru to trapné není, je to normální aprílový článek. Jsem rád, že Stisk chválíte, když píšete, že jde o téma, které zasahuje primární čtenáře této stránky - každé médium se musí zaměřovat na svou cílovou skupinu, jak jistě víte, studujete-li žurnalistiku. Pak byste ale měl/a chápat, co tady to téma dělá... Děkuji za váš názor k hodnocení, ale mé bude vyšší - přes různé chyby, které v textu vidím a budu je autorce vytýkat, je článek napsaný daleko lépe než mnohé jiné články ve Stisku. Kdyby všechny měly takovou úroveň, byl bych rád. Ano se sháněním zdrojů autorka tentokrát práci neměla, ale to je u tohoto typu textů samozřejmé. A pokud jde o čtenost, na tu si Stisk nehraje (není to komerční médium, ale cvičné médium), v hodnocení jde primárně o výběr tématu a jejich zpracování - jestliže jste absolvoval/a Stisk, určitě to víte i z vlastní zkušenosti. Pokud by šlo o pouze čtenost, budou ve Stisku jenom ryze bulvární témata (tím ale neříkám, že se občas taková neobjevují). add Lucie: Pokud si vzpomínám, mým nápadem (dá-li se to tak říct) bylo to, že by někdo z redakční skupiny mohl (nikoliv musel) napsat aprílový článek. Téma zkrácení semestru myslím nebylo moje, ale navrhl ho některý ze členů redakce a já jsem proti tomu nic podstatného neměl. A samozřejmě by bylo obecně lepší, kdyby šlo o váš vlastní nápad, vaše vlastní téma. add Jára Cimrman: Za prvé ta "slečna" (správnější by bylo napsat dívka), ten článek napsat nemusela, nikdo ji k tomu nenutil. Pokud jste Stisk už navštěvoval/a, pak víte, že nefunguje na principu přímého nařizování čehokoliv vyučujícím, ale že prakticky vše si řídí, tvoří a hodnotí studenti sami - vyučující je pouze jakýsi supervizor, který to vše v případě, když to uzná za vhodné, usměrňuje a doplňuje či upravuje konečné návrhy hodnocení studentských šéfredaktorů. Za druhé to určitě není zrůdnost (jestliže studujete žurnalistiku a takto to hodnotíte, znamená to, že jste se toho o žurnalistice a médiích ještě moc nenaučil/a). Pokud jde o nápaditost, v tom s vámi souhlasím, moc nápadité to není, což jsem myslím konstatoval i na redakční poradě Stisku. Dalo by se ale říci, že to je standardní aprílový námět. Pokud jde o vtipnost, je to asi nejvíce individuální kritérium, ale jakýsi náznak takového vyznění celého materiálu tam cítím. Takže opakuji, i takové téma do Stisku patří, není to pitomost (to bych mohl sloužit příkladem jiných článků). A jsem rád, že vzbudilo alespoň takhle maličkou diskuzi... P.S.: Čuřík je přesvědčen, že Čuřík nic nehrotí. Čuřík jen trvá na tom, aby studenti dělali to, co by dělat měli. Možná to se vám zdá divné, že po vás něco chci a že na tom dokonce trvám - ale to je pak spíše problém váš (což možná poznáte až budete po absolutoriu někde pracovat a budou tam po vás chtít, abyste dělal to, co tam dělat máte - taky tomu pak můžete říkat, že to hrotí...). Ještě jednou všechny zdravím Jaroslav Čuřík
Jára Cimrman | 02. 04. 2014, 18:27
Líbí se mi, že zrovna Čuřík, který všechno hrotí, jako by šlo o život, vymyslí takovou pitomost. Nemá to tu co dělat. Není to ani nápadité, ani vtipné. Je mi líto slečny, která tuto zrůdnost musela napsat.
Lucie | 01. 04. 2014, 17:30
Jj, jasně.. Článek vznikl na základě Čuříkova nápadu, takže bych si dala spíš dva za to, že jsem to ani nevymyslela.:)))
dg | 01. 04. 2014, 16:58
Trapné, zvyšovat si uměle čtenost tématem, který zasahuje celou FSS a primární čtenáře téhle stránky. Nechápu, co tady tohle téma dělá. Za článek bych ti dala tak čtyři body, nemělas ani žádnou práci se sháněním zdrojů.