08.04.2011 17:55


AKTUÁLNĚ: Romové v Lužánkách představili svou kulturu

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oslava Mezinárodního dne Romů přilákala do parku v Lužánkách asi tři stovky lidí. Program začal s mírným zpožděním příjezdem romské princezny Luminiky.

Program Mezinárodního dne Romů zahájila princezna Luminika na koni. Foto: Anežka Michnová.Brno  Mezinárodní den Romů, který se dnes konal v brněnském parku Lužánky, nenavštívili jen Romové. „Přišli jsme se s kamarádkou podívat, protože máme rádi romskou kulturu, zvláště hudbu,“ řekl Josef Novák, který sledoval přípravy romských tanečních souborů.

Součástí akce bylo stužkování Stromu Tolerance, který pořadatelé zasadili nedaleko Centra volného času. Ozdobili ho představitelé organizací podílejících se na přípravě celé události. „Minule byl strom Tolerance zasazen na zábrdovické faře, ale tam se neuchytil, proto ho letos sázíme sem," okomentovala ceremonii Jana Vejplachová ze Společenství Romů na Moravě.

Za primátora Romana Onderku, který Mezinárodní den Romů zaštítil, vystoupil s krátkým projevem předseda Výboru pro národnostní menšiny města Brna Martin Ander. „Mnoho národů slaví své státní svátky, kdy si připomínají národní hrdost. Romové to mají složitější, nemají vlastní stát. Proto to řeší Mezinárodním dnem Romů,“ uvedl a dodal, že si přeje, aby mohli Romové dál předávat své zvyky a kulturu. Konkrétněji se současných problémů mezi Romy a většinovou společností dotkla aktivistka Margita Lázoková. „Romové mají svou zemi tady, ať se to někomu líbí, nebo ne,“ prohlásila. Za svou řeč sklidila velký potlesk.

Děti zahájily kulturní program tanečním vystoupením. Foto: Anežka Michnová.„Ačkoli oslavujeme Mezinárodní den Romů, akce je určena všem. Usilujeme o zvýšení obecného povědomí o romské kultuře i větší porozumění a toleranci mezi oběma skupinami,“ zopakovala Jana Vejplachová slova, která v různých obměnách zazněla z úst všech řečníků.

Pro mladší návštěvníky nachystali pracovníci Centra volného času výtvarnou dílnu, kde si mohly děti nakreslit prstovými barvami pexeso nebo vyrobit sádrovou masku. Kulturní program zahájily tanečním vystoupením žáci ze Základní školy 28. října.

Elsa Randálová se o Mezinárodním dni Romů dozvěděla z pozvánky, kterou dostala od kolegyně z práce. „Je mi líto, že jsem nestihla začátek, ale musela jsem vyzvednout dceru ze školky,“ dodala. Student Jan Lipovský o Dni Romů nevěděl vůbec. „Procházel jsem kolem a uslyšel tu hudbu,“ vysvětlil, jak se na oslavu dostal.

Mezinárodní den Romů se slaví 8. dubna. Právě tento den totiž založili před čtyřiceti lety zástupci Romů v Londýně Mezinárodní romskou unii. Oficiálně byl ale osmý duben vyhlášen za Den Romů až v roce 1990.

Klíčová slova: Mezinárodní den Romů, Romové, kultura, Lužánky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.