30.11.2014 22:55


Aktuálně: Ředitelka Fiharmonie Brno pokřtila nové dvojalbum Kantilény

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Křtem historicky prvního dvojalba brněnského sboru Kantiléna vyvrcholil dnes večer slavnostní koncert v Besedením domě. Sboristé pod vedením Jakuba Kleckera zazpívali písně Čerešničky, Surexit Christus Spes Mea a další skladby ze 115 minutové nahrávky. Na jejím nahrávání se podílela i přípravná oddělení Magdalénka a Kantilénka, klavíristé Jana Hlaváčová a Jiří Hrubý a varhaník Jakub Janšta. Kmotrou alba se stala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Marie Kučerová křtí nové dvojalbum Kantiléna. Foto: Klára Čápová

Brno – Brněnský Besední dům hostil v první adventní neděli slavnostní koncert sboru dětí a mládeže při Filharmonii Brno, Kantilény. Vystoupení se konalo u příležitosti křtu dvojalba s názvem Kantiléna, hudební nahrávky s téměř 115 minutami duchovní i světské hudby.

Koncert zahájili sboristé skladbou Veni Domine skladatele Felixe Mendelssohna Bartholdyho a promluvilSbor zazpíval také píseň Čerešně. Foto: Klára Čápová sbormistr a umělecký vedoucí sboru Jakub Klecker. „Na historicky prvním dvojalbu Kantilény se vedle hlavního sboru podílely i naše přípravná oddělení Magdalénka a Kantilénka. Sboristy doprovázeli na klavír Jana Hlaváčová a Jiří Hrubý a na varhany Jakub Janšta. Věřím, že naše společné dílo nezůstane jen v povědomí České republiky, ale že ho budeme moci prezentovat i na soutěžích a festivalech v zahraničí, třeba i v Japonsku nebo Spojených státech," řekl Klecker. Také omluvil nepřítomnost pěvkyně Magdaleny Kožené, která ve sboru pěvecky začínala.

Akce se zúčastnila i ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Nahrání dvojalba Kantiléna je věc opravdu nebývalá. Vydávání cédéček klasické hudby je v poslední době spíš vzácnost a o to mimořádnější a vzácnejší Kantiléna je," uvedla Kučerová. Za asistence Kleckera na závěr koncertu dvojalbum pokřtila

Album vznikalo v sále besedního domu a v kostele Nanebevzetí Panny Marie pod vedením mistra zvuku Karla Špalka.„Nahrávali jsme na jaře a na konci léta ve dvou týdeních etapách, každý den devět hodin. Bylo to hodně náročné, ale určitě i přínosné a jsem ráda, že jsem mohla být součástí něčeho tak významného," uvedla sboristka Kateřina Vičíková.

Prodej dvoudiskové nahrávky byl zahájen hned po skončení koncertu. Obsahuje skladby Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Domenica Scarlattiho, Claudia Monteverdiho, Gabriela Faurého ale i nové zpracování známé písně Čerešně. „Z celého alba mám nejraději Mendelssohnův Surexit Christus Spes Mea," dodala Vičíková. 

Klíčová slova: dvojalbum, Kantiléna, křest, Filharmonie Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.