20.04.2017 11:06


Aktuálně: Případem zavražděné prostitutky se bude znovu zabývat Nejvyšší soud

Autor: Eliška Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vleklý případ zavražděné prostitutky v Brně není i nadále ukončen. Pro nedostačující důkazy dnes Ústavní soud rozhodl o dalším přezkoumání případu Nejvyšším soudem. Obviněný Jan Eliáš tak stále má pravomocně uložený trest třináct let vězení.

Ústavní soud v Brně. Foto: Eliška Pospíšilová

Brno – Ústavní soud dnes rozhodl o dalším přezkoumání případu zavražděné prostitutky v Brně a předal tak případ zpět Nejvyššímu soudu. Důvodem jsou především nedostačující důkazy v podobě pachových stop a nejednoznačné výpovědi svědků.

Za vraždu pětašedesátileté prostitutky v říjnu roku 2009 byl Janu Eliášovi pravomocně uložený trest třinácti let vězení se zvýšenou ostrahou. Jeho obvinění je založeno především na pachových stopách z místa činu, dále na skutečnosti, že obžalovaný je sexuální deviant a s obětí se osobně znal. Eliáš svou vinu však popírá a proti rozsudkům soudů se již několikrát odvolal.

V lednu 2016 vyhověl Nejvyšší soud dovolání a zrušil rozhodnutí Krajského a Vrchního soudu. Při druhém dovolání v listopadu 2016 ovšem potvrdil rozsudek a udělený trest vězení a ústavního ochranného sexuologického léčení.

Prostitutka byla zavražděna ve svém domě v brněnské části Komín, kde prostituci provozovala. Starší ženu Eliáš údajně svázal provazem, začal ji bít, přičemž útočil i na hlavu a nakonec ji škrtil psím vodítkem. Oběť na místě zemřela na následky krvácení do mozku. Motivem činu byla dle obžaloby snaha o co nejnižší poplatek za poskytované služby. Vyšetřování vedli kriminalisté několik let, Eliáše zadrželi až téměř po čtyřech letech.

Krátce před vraždou se Eliáš léčil s psychickými a sexuálními problémy. Dalším přitěžujícím faktorem je, že se se svou obětí znal a jeho přítomnost na místě činu také dokazovalo sedm pachových stop, což je dle obžaloby významným důkazem. S tím nesouhlasil Eliášův obhájce Ludvík Ševčík, který již dříve pro ČTK uvedl, že samotné pachové stopy nejsou dostačující k usvědčení obviněného, s čímž Ústavní soud souhlasil. Pachové stopy pouze pojí podezřelého s místem činu.

Klíčová slova: Eliáš, soud, Ústavní soud, vražda, prostitutka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.