21.03.2018 13:29


AKTUÁLNĚ: Platit za kávu básní? I to je možné na Světový den poezie

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dnes je možné vyměnit autorskou báseň za čaj nebo kávu hned v několika brněnských kavárnách. Česká republika patří již třetím rokem mezi dvacet tři států, které se zapojily do akce Zaplať básní. Cílem je rozšířit poezii a zdůraznit hodnotu umění.

Autor: Zuzana Vrbecká

Brno – Zajít na kávu a složit pár veršů. Pro tento příjemný start dne se rozhodl student Ľuboš Tichý. Básničky skládá ve volných chvílích běžně a zarýmovat si na pár řádcích mu nedělá problém. A že za čtyři verše dostane kávu dle vlastního výběru je pro něj milý bonus. „Když jsem se o této události ke Světovému dni poezie dozvěděl, hned jsem se rozhodl, že to zkusím,“ uvedl student.

Jednou z vybraných kaváren, která se k akci Zaplať básní připojila, je Cukrové nebe. „Pro nás je to příjemné zpestření toho, co děláme normálně každý den. Kulturu máme rádi, tak proč nepodpořit i tvorbu poezie,“ řekla majitelka kavárny Iva Spasiuková.

Slunce prozařující moderní interiér kavárny navodilo příjemnou atmosféru a poskytlo inspiraci nejednomu dnešnímu básníkovi. Vychutnat si kávu zaplacenou několika verši přišla i dvojice mladých studentů. „Myslím si, že to je super. Spojuje to dva druhy umění – kávu a literaturu,“ uvedla účastnice Zaplať básní Alexandra Müllerová.

Poselství události je jednoduché. Má jednak poukázat na sílu emocí zahrnutých v poezii, které zvítězí nad penězi, a jednak oživit poezii. „Jestli se stane rýmování populárnější, nevím. Musím však ocenit, že zatím každý dnešní skladatel si lámal hlavu nad tím, aby vymyslel něco originálního,“ doplnila Iva Spasiuková.

Světový den poezie má tradici už od roku 1999, kdy jej vyhlásilo UNESCO. Slouží k popularizaci básnického umění v jakékoliv formě. Na tomto základě založila společnost Julius Meinl Coffee i akci Zaplať básní, do které se zapojují kavárny více než dvaceti států už pět let. Básní platí návštěvníci vybraných kaváren třeba ve Vídni, Londýně, Šanghaji, Chicagu nebo Dubaji. 

Klíčová slova: Kavárny, poezie, Světový den poezie, básně, událost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.