30.04.2013 08:01

Aktuálně: Ostravští volejbalisté doma zabojovali a jsou zlatí

Autor: Anna Barochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Po jednom z nejnapínavějších zápasů volejbalové extraligy vyhrála Ostrava zlato. Utkání trvalo přes dvě a půl hodiny. Sledovaly ho tisíce fanoušků v hale i u obrazovek. Ostravští mohli vyhrát už před třemi dny na půdě českobudějovického Jihostroje. Obhájce titulu ale sesadili až včera. A že to bylo drama, dosvědčuje pětisetový poměr 25:22, 25:23, 20:25, 20:25 a 19:17.

Ostrava - Hned na začátku prvního setu nastavila Ostrava vysokou laťku. Několikabodový náskok držela zejména díky vynikajícím smečím Petera Michaloviče. Budějovice se však nevzdaly. Trenér Jan Svoboda si vzal několikrát oddechový čas a snažil se práci týmu oživit pravidelným střídáním a kombinacemi v poli. Ke konci setu se tak hosté dostali na těsný rozdíl dvou bodů. Ostrava však vedení udržela a po třiceti minutách slavila v prvním setu vítězství.

Do druhého setu nastoupil Jihostroj s vervou sobě vlastní. U sítě se několikrát prosadil dvoumetrový smečař Michal Kriško, který předváděl úchvatnou formu už v předchozích zápasech. O každý bod bojovali také Ostravští. Ani jeden tým nedokázal soupeři zpočátku utéci – až Ostrava ve dvanácté minutě prorazila na 21:18. Nastoupila tak na cestu k vítězství ve druhém setu.

Úsilí na obou stranách nehaslo ani v setu třetím. Žádný z týmů nechtěl dát soupeři nic zadarmo. U sítě domácích úřadovalo produktivní duo blokaře Tomáše Širokého a smečaře Michaloviče. Za České Budějovice se předvedl jeden z nejvýraznějších hráčů Tomáš Fila. Až do konce si Jihočeši udrželi těsné vedení a smečí Petra Pláteníka snížili stav zápasu na 1:2 na sety.

Budějovice si do čtvrtého setu zvedly sebevědomí; domácí hnal náskok. V soubojích rozhodovaly síly, které hráči ve vleklých výměnách dříve vynaložili. Vitálnější Ostrava se hned na začátku utrhla na 8:4. Jihostroj se však vzchopil a přes nemalý odbor domácích vyrovnal. „Zlepšili jsme se na servisu a nestávaly se nám úlety jako v prvních setech,“ okomentoval vývoj čtvrté sady budějovický dlouhán Michal Sukuba.

Zápas se tak rozhodoval až ve zkráceném pátém setu. Budějovice do něj nastoupily s větší vervou. Kriško připsal svému týmu několik bodů v řadě, dopomohl mu tak k vedení 13:9. Domácí stagnovali. „Cítil jsem se hrozně, ale spoluhráči mi pomohli a dostali mě z toho,“ řekl k tie-breaku Michalovič. Se zaťatými zuby s nimi vybojoval čtyři mečboly, ten poslední proměnili.

Ostrava je tak novým mistrem České republiky. Titul si vybojovala sesazením týmu, který kraloval poslední dva roky. „Každá prohra bolí a tahle dvojnásob. Čekali jsme ale, že Ostrava bude hrát dobře,“ řekl k prohře trenér hostů Svoboda.

Klíčová slova: volejbal, extraliga, finále, Ostrava, České Budějovice