05.04.2012 22:38


Aktuálně: Odborníci přednášeli o bezpráví v Severní Koreji

Autor: Zuzana Klusáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V severokorejském duchu se neslo dnešní odpoledne na Fakultě sociálních studií. Studenti mohli navštívit dvě přednášky o životě v Korejské lidové demokratické republice (KLDR) a problematice uprchlictví. Událost uspořádali členové Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu u příležitosti stého výročí narození věčného prezidenta státu Kim Ir-sena.

Studenty zaujala lidská práva v KLDR. Autor: Zuzana KlusáčkováBrno Odpolední pásmo přednášek o ekonomických i společenských problémech v KLDR zahájil Michal Vodrážka, který v Severní Koreji žil pět let. „Abychom mohli pochopit, proč je na tom Severní Korea ekonomicky tak mizerně, že není schopna uživit svoje obyvatelstvo, je třeba nahlédnout do dávné historie,“ řekl v úvodu Vodrážka. Příčiny rozsáhlé ekonomické krize podle Vodrážky spočívají v Kim-Irsenově ideologii, nesmyslném investování v 70. letech nebo v neschopnosti splácet půjčky od západních zemí, které měly sloužit k modernizaci a dohnání vyspělejší Jižní Koreji. Následkem špatné ekonomiky a infrastruktury propukl v Severní Koreji rozsáhlý hladomor, při kterém zemřelo kolem jednoho milionu lidí. Nemalý podíl na tragickém stavu má komunistická ideologie. „Korea odmítá fungovat jako součást globálního trhu, zanedbali infrastrukturu a nejsou schopni vyvážet,“ shrnul hlavní problémy Vodrážka.

Druhým řečníkem dnešního odpoledne byl Jaromír Chlada, zabývající se problematikou severokorejských uprchlíků. „Porušována jsou zde skoro všechna základní lidská práva. Držení obyvatelstva na uzdě funguje v podstatě jen aby Severní Korea vůbec mohla přežít. Jakékoliv oteplení by vedlo k jejímu zániku,“ nastínil Chlada obecný stav bezpráví v KLDR. Následně studentům přiblížil, jakou šanci mají Severokorejci dostat se pryč ze země a jaké postavení mají jako uprchlíci v okolních zemích.

Cizincem ve vlastní zemi, tak zněl název přednášky o severokorejských uprchlících. Autor: Zuzana KlusáčkováV pauze mezi přednáškami studenti mohli zhlédnout videovzkazy různých světových odborníků na severokorejskou tematiku. Po obou projevech návštěvníci diskutovali s přednášejícími. Studenty především zajímalo, jaká je šance na uvolnění poměrů v KLDR za nového vůdce Kim Čong-una, jestli severokorejská vláda přiznala hladomor nebo zda se tamní mladí lidé nechají ovlivnit propagandou. „K mladým lidem teď samozřejmě proniká daleko víc informací, než k jejich rodičům. Poslouchají západní hudbu a zjišťují, že to někde může fungovat jinak,“ odpověděl na jednu z otázek Chlada.

Odpoledne věnovaného problematice KLDR se zřejmě účastnilo méně studentů, než organizátoři očekávali. Aulu návštěvníci nenaplnili a po první přednášce hodně lidí odešlo. Některé zklamala délka prvního proslovu. „Začalo to sice dobrou přednáškou o současném hospodářství v KLDR, ale dvě hodiny jsou dvě hodiny,“ zhodnotil svoji návštěvu student David Macků.

Klíčová slova: Kim Ir-sen, KLDR, severokorejský podvečer

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.