29.04.2014 13:45


Aktuálně: Oblasti Sudet by se měly začít více využívat, myslí si Petr Mikšíček

Autor: Haraštová Vendula | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Hostem Fakulty sociálních studií v Brně byl dnes odborník na přírodu a obnovu Sudet Petr Mikšíček. Člen DoKrajin a Antikomplexu se snaží na tento pohraniční problém upozornit nejen formou přednášek, ale i knih a videí, které sám vytváří.

Petr Mikšíček vedl přednášku na FSS již potřetí. Foto: Vendula HaraštováBrno – Přednášku Petra Mikšíčka s názvem „Krajinné dědictví Sudet a jeho obnova“ si dnes od půl dvanácté mohli přijít poslechnout zájemci na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vystoupení bylo součástí cyklu Blok expertů, který pořádá Katedra environmentálních studií.

Tématem Sudet a především jejich krajiny se Mikšíček zabývá od svých vysokoškolských let. „Ve druhém ročníku jsem se rozhodl, že za tři měsíce obejdu Českou republiku, což se mi téměř podařilo. Po cestě dlouhé tisíc kilometrů jsem si uvědomil, že Sudety jsou obrovským nevyužitým prostorem, do kterého se pomalu vrací čistá příroda,“ řekl na začátku svého vystoupení.

„Sudety se rozkládaly prakticky po celých hranicích dnešní České republiky a tvořily jednu třetinu její plochy, která po odsunu německého obyvatelstva zůstala nevyužita,“ ujasnil Mikšíček, který se společně s dalšími nadšenci snaží tuto situaci řešit. „Sudety byly dlouhou dobu tématem, o kterém se nepsalo ani nemluvilo. A to se já a za spolupráce svých kolegů snažím změnit,“ uvedl na závěr.

Mikšíček přednášku obohatil i o videa. Foto: Vendula HaraštováPředposlední přednáška Bloku expertů v tomto semestru přilákala asi sto návštěvníků. „Moc jsem se na přednášku těšil. Sám se sudetskými oblastmi, jejich osídlováním i vyhnáním Němců zabývám. Bylo zajímavé poslechnout si názor odborníka. Možná se přidám k nějaké akci na obnovu Sudet,“ shrnul své dojmy jeden z posluchačů Radek Masný.

Za čtrnáct dní bude posledním hostem katedry environmentalistiky v jarním semestru Ondřej Matějka, který povede přednášku nazvanou Občanské vzdělávání v ČR – pasti a příležitosti českého veřejného prostoru.

Organizátor Bloku expertů Zbyněk Ulčák letos pozval celkem dvanáct hostů, mezi nimiž byli například člen Evropské asociace pro obnovitelnou energii Milan Smrž nebo zástupkyně Rady národních geoparků Martina Pásková. „Téma přednášky nechávám vždy na pozvaném člověku. Všechny hosty vybírám já sám, buď na základě vlastních zkušeností nebo na doporučení ostatních členů katedry či studentů,“ uvedl Ulčák.

 

Medailon

Petr Mikšíček se narodil v roce 1977. Je absolventem kulturologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1998 s přáteli založil občanské sdružení Antikomplex, o.s. Sdružení se systematicky věnuje proměnám česko-německého pohraničí. Je také členem sdružení DoKrajin, o.s., jehož posláním je v době virtuálních vztahů a zaměstnání soustředit se k zemi. Dále je hlavním autorem projektu putovní výstavy fotografií nazvané „Zmizelé Sudety“. V současnosti přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Klíčová slova: FSS, Sudety, Mikšíček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.