06.05.2018 15:29


AKTUÁLNĚ: Nové Město na Moravě hostí speciální výstavu Moravských modrých králíků

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Novoměstská Jarní výstava drobného zvířectva s okresní expozicí chovných samců zahájila chovatelskou sezónu na Žďársku. Letošní, právě probíhající, ročník nalákal návštěvníky na speciální výstavu Moravských modrých králíků.

Audio

    Ivana Kvapilová o jednom ze svých vystavovaných králíků
         
    Autor: Zuzana Vrbecká

Králík Moravský modrý - Zuzana Vrbecká

Nové Město na Moravě – Chovatelé, milovníci králíků i děti si během tohoto víkendu přišli na své v Novém Městě na Moravě. Jarní ročník výstavy drobného zvířectva nově hostil expozici Klubu chovatelů králíků Moravských Modrých. Návštěvníci si mohli prohlédnout přes dvě stě králíků, doplněné o vystavované holuby a drůbež. „Tuto výstavu v jarním termínu pořádáme tradičně, protože je to čas, kdy chovatelé obměňují zvířectvo,“ uvedl předseda Novoměstského klubu chovatelů Jaroslav Dudek.

Před samotným prodejem vybraných zvířat proběhlo hodnocení oslovenými posuzovateli z regionu. „Jeden posuzovatel byl určený jenom pro Moravské modré králíky, další dva si rozdělili ostatní druhy,“ sdělil garant expozice králíků Jaroslav Štěrba. Hodnotila se třeba kvalita srsti, celkový vzhled nebo i hygiena. Za každou z těchto kategorií sbírali králíci body do své visačky na kotci. „Ti nejlepší mají mezi devadesáti pěti a devadesáti sedmi body, ale většinou záleží, jak se kterému chovateli králík zalíbí,“ dodal Jaroslav Štěrba.

Někteří chovatelé si však cíleně jedou pro předem vybrané kousky. Jednou z nich je Vlasta Moravová z Kamenice nad Lipou. „Já jsem si přijela pro samici Rexe Černého a zdrobnělou Vyandotku tmavě vlnitou z expozice drůbeže. Vyandotka ale není prodejná, tak mám alespoň kontakt na majitele kvůli vajíčkům,“ řekla Vlasta Moravová. Ne všechna vystavovaná zvířata byla prodejná, některými z nich se chovatelé chtěli pouze pochlubit.

S takovým složením Moravských modrých králíků na výstavu zavítala i chovatelka Ivana Kvapilová. „Přijeli jsme sem nabídnout osm králíků a většinu z nich už jsme prodali. Zbytek, který si chceme ponechat do vlastního chovu, je pouze výstavní,“ popsala Ivana Kvapilová.

Na expozici komornějšího charakteru zavítalo i díky hezkému počasí velké množství lidí. „Včera se na zvířata přišlo podívat přes čtyři sta návštěvníků a dnes to vypadá, že jich bude ještě více,“ uvedl Jaroslav Dudek. Návštěvníci nepřišli jen obdivovat či nakupovat dominující králíky, ale i holuby a speciální druhy drůbeže. „Nejvíc se mi líbili holubi. Celou expozici jsem si prošel s dědou a ke každému mi něco povykládal,“ řekl návštěvník Michal Gerišer.

Klíčová slova: Výstava, zvířata, králíci, Nové Město na Moravě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.