05.12.2011 21:04


Aktuálně: Norský spisovatel Thorvald Steen pokřtil v Brně novou knihu

Autor: Dagmar Mašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Norský spisovatel Thorvald Steen dnes odpoledne v Brně osobně pokřtil svou novou knihu Tíha sněhové vločky. Tato kniha je vůbec první autorovou knihou přeloženou do češtiny.

Přehrát audio

Audio

Autor: Dagmar Mašková

Brno Křest nové knihy norského spisovatele Thorvalda Steena proběhl dnes odpoledne v zasedací místnosti rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí v Brně. Thorvald Steen dorazil ve společnosti překladatelky Miluše Juříčkové krátce před půl jednou.

Thorvald Steen přečetl ukázku z nové knihy

Dalšími účastníky akce byli zástupci nakladatelství Doplněk, manželé Marcela a Jan Šabatovi, autorka obálky Kateřina Škrabalová a také studenti Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kteří se podíleli na překladu. Kniha nazvaná Tíha sněhové vločky je prvním dílem tohoto autora přeloženým do češtiny.

Po krátkém úvodu a představení zúčastněných následovala ukázka z knihy. „Když se dítě křtí, začne plakat. Pokřtíme tedy knihu virtuálně a necháme ji raději promluvit,“ uvedl čtení nakladatel Jan Šabata. Českou ukázku přednesla překladatelka Juříčková, sám autor četl v norštině.

Tíha sněhové vločky je v pořadí osmým románem a nese zřejmé autobiografické rysy. Čtrnáctiletý hlavní hrdina v něm sní o jediném, chce být skokanem na lyžích. Lékařské vyšetření po jednom z jeho pádů však zjistí, že chlapec má nevyléčitelnou svalovou chorobu a lékař mu s okamžitou platností zakáže jakékoli sportovní aktivity. Současně je chlapec konfrontován s psychickou nemocí své matky a zhoršující se atmosférou v rodině.

Vypravěčem knihy je malý kluk a kniha je psaná jednoduchým jazykem. V recenzích tak často bývá označována jako literatura pro mládež. To však autor v závěrečné debatě vyvrátil. „Kniha je o těžkých věcech, proto jsem ji napsal lehkým jazykem. Myslím, že tím více se do ní čtenáři mohou ponořit. Těší mne, že ji čtou i mladí čtenáři, ale určena je především dospělým,“ uvedl Steen. V závěrečné debatě Steen hovořil především o vztazích hrdinů v knize, ale také o svalovém onemocnění, kterým trpí, nebo o tom, jak jako mladík organizoval v Oslu demonstraci proti okupaci Československa. Celá akce končila po čtrnácté hodině autogramiádou.

Klíčová slova: křest knihy, Thorvald Steen

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.