16.05.2012 09:05


Aktuálně: Nenávist vůči Romům podněcují kromě extremistů také média, zaznělo v diskuzi

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak v médiích mluvit o Romech? Jak najít neutrální jazyk mezi vyhraněnými názory? Proč o nich neumíme mluvit a neupadnout přitom do stereotypu? Odpovědi na tyto a další otázky se včera večer snažili najít diskutující v brněnském Kabaretu Špaček.

Brno Včerejší diskusní večer Zelený čaj zasvětili organizátoři problematice rasové nenávisti. Podle moderátora Pavla Pospěcha byly jedním z impulsů nedávné události v Břeclavi a způsob, jakým o nich média informovala. Otázkou, proč neumíme mluvit o Romech, se zabývala romská aktivistka a novinářka Alica Heráková, režisérka České televize Kamila Zlatušková a pracovnice sdružení IQ Roma servis Renata Haráková.

Diskutující s moderátorem. Zleva: Alica Heráková, Kamila Zlatušková, Renata Háráková, Pavel Pospěch. Autor: Kateřina Svobodová

Nejprve odpovídali na otázku, proč je pro nás obtížné o Romech mluvit. Je to prý způsobeno především médii, která problémy vulgarizují, bulvarizují a nezřídka překrucují informace. „Řešením by mohla být kvalitní mediální výchova na základních a především středních školách,“ vyjádřila se k problému Zlatušková. „Čtenáři by potom nepodléhali vlivům médií tak snadno a zbavili by se zažitých stereotypů,“ dodala. Podle Herákové je potíž také v tom, že se o Romech mluví jako o třetí osobě, čímž jsou vyčleňováni ze společnosti.

Dalším krokem ke zlepšení by podle diskutujících bylo, kdyby se k problémům vyjadřovali samotní Romové. Ti se ale většinou nechtějí se zbytkem komunity veřejně ztotožňovat a raději zůstávají v pozadí. Uvědomují si, že jsou menšina, a znají postoje většiny. „V tomto ohledu je důležité nedívat se na sebe pohledem někoho jiného. Je rozhodující především to, jak vnímám sám sebe,“ vysvětlila svůj postoj Haráková. Celoplošným řešením by tedy bylo, kdyby si Romové svou příslušnost k menšině otevřeně přiznali a nesnažili se od ní distancovat.

Debatovalo se i o v poslední době aktuálních protiromských protestech. Ty jsou oprávněné, pokud nesklouznou k nenávisti. Podle slov Herákové je rozdíl, když někdo protestuje s transparentem „Bojím se tady“, nebo s vulgárním nápisem o „černých“. Upozornila, že v Břeclavi nepochodovali pouze extremisté, ale i lidé, kteří  citlivě vyjádřili svůj nesouhlas. Dalším zmíněným tématem byla v současnosti diskutovaná píseň Jaromíra Nohavici Dežo. Zlatuškové se nelíbí, že Nohavica nepřistupuje k problému tvůrčím způsobem, a píseň jí připadá nedomyšlená. „Ocením spíš něco, co mě překvapí. Nepotřebuji se ujišťovat ve svých stereotypech,“ vysvětlila.

Závěr patřil v médiích často používanému výrazu nepřizpůsobivý. Podle Zlatuškové bychom měli toto slovo rehabilitovat. „Je dobře, když člověk nepřijímá stereotypy, které jsou médii vytvářeny, a nepřizpůsobuje se mediálnímu diktátu. Buďme proto všichni v budoucnu ještě více nepřizpůsobiví, než jsme teď,“ naléhala na zhruba třicet posluchačů, kteří si debatu nenechali ujít. V publiku zaznívaly pozitivní ohlasy. „Každý den slýchám i čtu o Romech samé nehezké věci. Oceňuji, že se problematikou postoje médií i veřejnosti někdo zabývá a snaží se najít řešení,“ uvedla jedna z návštěvnic Denisa Dohnalová.

Příští Zelený čaj se bude konat v úterý 12. června od osmnácti hodin v Kabaretu Špaček na Kopečné. Tématem diskusního večera bude Spravedlivá společnost.

Klíčová slova: Romové, extremismus, protesty, Břeclav, média, Zelený čaj

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.