05.11.2014 11:44


Aktuálně: Nejlepší pedagogové brněnské Masarykovy univerzity převzali ocenění za svou práci

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Devět vybraných pedagogů z každé fakulty Masarykovy univerzity v Brně si přišlo převzít ocenění za vynikající práci pro letošní rok. Širší nominaci na Cenu rektora Masarykovy univerzity svým hlasováním zajistili samotní studenti, komise rektora potom z finální pětice za každou fakultu vybrala toho nejlepšího. Vyhlášení se konalo na úvod konference Kvalita vzdělávání na Masarykově univerzitě.

Brno – Prorektor Masarykovy univerzity pro akademické záležitoati  Ladislav Rabušic zahájil druhý ročník konference Kvalita vzdělávání na Masarykově univerzitě v Brně vyhlášením nejlepších učitelů pro letošní rok. Jednou ze studentů, kteří se přišli na předávání cen podívat, byla Tereza Králová. „Myslím, že událost si zasloužila větší propagaci mezi studenty, já se o ní například dozvěděla jen náhodou od kamarádky. Třeba v informačním systému jsem o konání nečetla nic,“ konstatovala směrem k poloprázdnmu sálu. 

V prvním ročníku soutěže o Cenu rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy 2014 nominovali své oblíbence samotní studenti.  „Dosud jsme se intenzivně soustředili na excelentní výzkum, ale neměli bychom zapomínat, že chceme-li si ho udržet, musíme být schopni odborné dovednosti přenášet studentům. Jedině tak se bude věda dále rozvíjet,“ zdůvodnil vznik ocenění Rabušič. 

Vítěze vybrala komise, kterou tvoří proděkani pro studium všech fakult, tři zástupci z řad studentů, kteří byli nominováni Studentskou komorou Akademického senátu Masarykovy univerzity, a prorektor pro akademické účely. Za každou fakultu je vyhlášen jeden pedagog. „V informačním systému jsme připravili hlasovací prostředí, kde mohli studenti během května a června nominovat své oblíbené vyučující,“ doplnil Rabušic.

Proděkanka pro strategický rozvoj fakulty sociálních studií Markéta Pitrová upřesnila, že hlasování se zúčastnilo přesně 9302 lidí, což je přibližně dvacet jedna procent všech studentů univerzity. Následně uvedla první dva držitele ocenění - Pavla Saláka a Jiřího Dostála. Při představování citovala i z hodnocení studentů, které vepisovali do ankety, takže na adresu obou mužů zazněla slova jako pan pedagog či nositel Nobelovy ceny za ochotu.

„Při výkladu římského práva se snažím ukázat souvislosti. Chci, aby posluchači používali zdravý selský rozum. Není důležité naučit se všechno nazpaměť, ale hlavně pochopit danou látku,“ popsal svoji vyučovací taktiku oceněný Pavel Salák z Katedry dějin státu a práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Jiřímu Dostálovi se naopak během třicetileté praxe na lékařské fakultě, za kterou ocenění získal, osvědčil lidský přístup. „Je důležité studenta pochválit, ne pouze kritizovat. Pokaždé je třeba vyhodnotit konkrétní situaci a zvolit vhodné řešení." Své hodiny se snaží vést ve stejném duchu. „Přednáška nemá vypadat, jako by byla určená pro mezinárodní konferenci. Proto se snažím, aby mé hodiny byly pro posluchače srozumitelné," vysvětluje svůj přístup pedagog, který svým proslovem pobavil i publikum v aule právnické fakulty, kde se ceny pro vyučující předávaly.

Oba ocenění se ale shodli v tom, že není možné určit, kolik času přípravě na přednášky či semináře věnují. Jedná se prý o velmi dlouhodobý proces, který zahrnuje vše od přípravy prezentace po čas strávený nad opravou testů.

 

 

Fakulta Masarykovy univerzity Vítěz Ceny rektora MU za rok 2014
Právnická fakulta JUDr. Pavel Salák, Ph.D
Lékařská fakulta

doc. RNDr. Jiří Dostál, CSc.

Pedagogická fakulta Mgr. Jan Budňák, Ph.D.
Fakulta sociálních studií

Mgr. Miroslav Šipula

Přírodovědecká fakulta doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr.
Ekonomicko-správní fakulta

Ing. Daniel Němec, Ph.D.

Filozofická fakulta

doc. PhDr. Helena Krmíčková, Dr.

Fakulta informatiky

RNDr. Petr Švenda, Ph.D.

Fakulta sportovních studií PhDr. Jan Cacek, PhD.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, cena, pedagog

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.