10.03.2011 14:14


AKTUÁLNĚ: Náměstí Svobody hostí výstavu o nesvobodě na pracovním trhu

Autor: Ondřej Macl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Na špatnou situaci imigrantů chce upozornit mezinárodní putovní výstava Flexi-in-Security pořádaná Multikulturním centrem Praha. Desatero reportáží s přistěhovaleckou tematikou si klade za úkol přiblížit veřejnosti nejen systémové nedostatky tuzemské ekonomiky, politiky či práva, ale také ukázat naděje a deziluze konkrétního člověka nechaného napospas cizí společnosti.

Brno – Přes půl světa přicestoval do Prahy v naději začít nový, hodnotnější život. Dnes je bez papírů, bez domova i bez práce. Ani takový příběh není mezi přistěhovalci výjimkou, zvláště v době ekonomické recese. A právě skrze příběhy chce na situaci imigrantů upozornit zmíněná putovní výstava. Šance ji zdarma zhlédnout na brněnském náměstí Svobody potrvá do pondělka. Mezi další štace reportáží patří Berlín, Varšava i Brusel. „Pro opozdilce jsou fotky také na internetu," uvedla za organizátory Barbora Loudová Stralczynská.

Dilema

Deset dvojic předních evropských novinářů a fotografů vyrazilo sbírat materiál nejen do tuzemských měst, kde sleduje osudy Gruzínců, Mongolů nebo Afričanů, ale třeba i za filipínskými Italy. „Cílem výstavy je podpořit dodržovaní lidských práv. Zatímco příliv cizinců do Česka zpružnil pracovní trh, sotva se pro ně podařilo zajistit základní sociální jistoty," uvedla Loudová Stralczynská s poukazem na časté vykořisťování migrantů ze strany zprostředkovatelů a agentur práce.

„Samozřejmě, že je budeme vykořisťovat tak dlouho, jak nám to jen stát umožní," prohlásil návštěvník výstavy Tomáš Hampl. Jelikož druhým rokem studuje ekonomii a management sportu, ztratil o podnikání veškeré iluze. „Zaměstnatelé totiž myslí v první řadě na zisk, nikoliv na lidskost pracovních podmínek," připustil s tím, že právě nejspíš na toto chtějí upozornit autoři zveřejněných reportáží.

Naléhavost poselství Flexi-in-security si velmi dobře uvědomuje Jihokorejka Minjee Filipová. Na pozadí mnoha Minjeeživotních tragédií by se o ní dalo říct, že je dítkem štěstěny. Na rozdíl od většiny migrantů přicestovala do Prahy natrvalo za svým manželem – Čechem, přičemž  má smluvený post v místní korejské firmě. „Přesto nás momentálně trápí problémy ohledně žádosti o povolení k přechodnému pobytu. Minjee bez něj nesmí nastoupit do zaměstnání ani zažádat o pobyt trvalý," popsal peripetie z pohledu Korejčina muže novinář Martin Filip. A jelikož úředníci mají ze zákona několik měsíců na rozmyšlenou, manželům Filipovým nezbývá než čekat a doufat.

Podle lednové statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky si legálně vydělává na zdejším trhu přes 200 000 cizinců, z toho je polovina Slováků. Praktiky nelegálního zaměstnávání však policisté odhalují v průměru při každé šesté kontrolní akci.

Klíčová slova: náměstí Svobody, výstava, Flexi-in-security, migranti, multikulturní centrum Praha, pracovní trh

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.