27.04.2013 10:03


Aktuálně: Na Václavském náměstí odstartovala demonstrace Demofest

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé na Václavském náměstí v Praze demonstrují proti stavu současné politiky. Kritizují vládu Petra Nečase a také projekty, které vládní úředníci v posledních letech představili.

Demonstrace na Václavském náměstí rozruchu příliš nevyvolala. Foto: Barbora Chudíčková

Praha – Nesouhlas s vládou Petra Nečase, korupčními skandály politiků, penzijní reformou či projektem sKaretpřišli vyjádřit lidé v Praze. Na Václavském náměstí se dnes odehrává demonstrace s názvem Demofest 2013: Svět, ve kterém chceme žít. Demofest není pouze demonstrací, ale také festivalem alternativních řešení vládních reforem. Organizátoři festivalu označují současnou vládu za nejméně legitimní vládu v dějinách České republiky. „Jde nám o to, najít nějakou jinou alternativní cestu, nechceme být součástí kapitalistické mašinérie, která zde funguje,“ prohlásil ve svém projevu jeden z organizátorů demonstrace.

Na Demofestu mají své stánky také různé organizace či hnutí. Mezi nimi je například Alternativa 50+, která podporuje rovné příležitosti osob starších padesáti let. Hnutí Duha se zase specializuje na klíčové ekologické oblasti. Mezi dalšími infostánky lze najít Iniciativu za demisi vlády kritizující reformy a podporující alternativy nebo také Divadelní stánek. Návštěvník tam může podepsat různé, nejen politické, petice. Svůj stánek tam má také nezisková organizace Arnika, která usiluje o zlepšení životního prostředí. „Máme tu petici proti kácení stromů v Praze nebo zlevnění poplatků za odpad pro lidi, kteří svědomitě třídí,“ vysvětlila dobrovolnice Monika Záhorská.

Na programu jsou kromě projevů také debaty, hydepark či živá hudba. Návštěvníci mohli debatovat například se členy iniciativy ProAlt, kteří odmítají současný kapitalismus. K dostání byly různé letáčky, propagační materiály nebo jediný levicový časopis Solidarita.

Na Václavském náměstí to vypadá jako každý normální den, někdo by ani nemusel postřehnout, že se tam nějaká demonstrace vůbec koná. Je to nejen díky jejímu klidnému průběhu a formě, která se podobá spíše festivalu, ale také kvůli malé návštěvnosti. Na akci přišlo pár desítek lidí. „Česká veřejnost je v posledních letech spíše apatická a vlastní aktivitu příliš nevyvíjí. Není se čemu divit, lidi už to prostě přestalo bavit. Vidí, že obyčejný člověk nic nezmůže a tak většina rezignovala,“ řekl jeden z návštěvníků demonstrace Leoš Holeček, který se o demonstraci dozvěděl přes Facebook.

Plánovaný pochod k Úřadu vlády organizátoři nakonec odložili.

Klíčová slova: demonstrace, Praha,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.