20.04.2015 17:33


Aktuálně: Mikuláš Bek získal v tajné volbě rektora jedenačtyřicet hlasů

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Rektorský úřad je jako nápravné zařízení - motivuje k větší trpělivosti, k boji se strachem i únavou. Alespoň podle znovuzvoleného rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Poprvé se rektorem stal roku 2011. V dnešní volbě získal jedenačtyřicet hlasů členů akademického senátu.

Brno – Současný rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek vyšel z volby rektora pro budoucí čtyřleté funkční období jako vítěz. V březnu jej do funkce coby jediného kandidáta nominovali děkani všech devíti fakult Masarykovy univerzity. Dnes Bekovi svůj hlas při tajné volbě dalo jedenačtyřicet členů akademického senátu z devětačtyřiceti přítomných.

 

Vedoucí katedry politologie Stanislav Balík vkládá svůj hlas do urny. Foto: Barbora Halbová.

„Jedenačtyřicet senátorů hlasovalo pro, pět proti a tři se hlasování zdrželi,“ shrnula výsledky prvního kola volby předsedkyně komise akademického senátu pro volbu rektora Marie Nováková. Pro Beka se tedy vyslovila více než požadovaná nadpoloviční většina šestadvaceti senátorů.

„Pokud mě nezvolíte, rád se vrátím ke svému učení a bádání. Zvolíte-li mě, plně se soustředím na naši společnou věc,“ zahájil Bek svůj projev, jenž volbě předcházel. Ve své vědecké práci se dosud věnoval hudební sociologii a dějinám novodobé hudby. Dle výsledku volby se však do roku 2019 bude věnovat záležitostem univerzity.

V následujícím období chce Bek například zlepšit kvalitu doktorského studia z hlediska přidělování stipendií. „Ve srovnání s výzkumnými univerzitami je u nás doktorandů stále málo. Náš výzkumný výkon na nich však významně stojí,“ uvedl Bek ve svém programu. Prostředky je podle něj možné získat z evropských fondů.

Za nutné považuje také zmírnění dosavadního budování univerzitních prostor. O nové prostory simulačního centra a sídla nelékařských oborů a stomatologie se tak rozroste pouze lékařská fakulta. Dostavby se podle Bekovy vize dočká fakulta informatiky a ústav výpočetní techniky. Prostředky chce získat i pro dokončení rekonstrukce filozofické fakulty.

V  diskusi se vyjádřil také ke zpoplatnění studia. Dlouhodobé poskytování kvalitního vysokého školství při současné výši státního příspěvku Bek nepovažuje za možné. Dle jeho názoru bychom neměli dospět ke školnému anglického či amerického typu. Umí si však představit školné pohybující se kolem tří tisíc za semestr. Šest tisíc ročně na studenta by dle Beka znamenalo dvacetiprocentní navýšení rozpočtu univerzity.

„Výsledek volby mě nepřekvapil. Mandát jedenačtyřiceti hlasů považuji za dostatečně silný, aby byl rektor schopen prosadit zamýšlené změny,“ uvedl odborný pracovník fakulty sociálních studií Ondřej Mocek, který se volby rektora zúčastnil. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek nyní Beka navrhne ke jmenování rektorem. Pravomoc jmenovat rektora Masarykovy univerzity přísluší prezidentu republiky.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, volba rektora, Mikuláš Bek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.