11.11.2017 22:25


Aktuálně: Mezinárodní závod Grand Prix ve sportovní gymnastice ovládl ruský pár Tatyana Nabieva a Matvei Petrov

Autor: Aneta Matyšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Celkem deset párů gymnastů a gymnastek ze sedmi zemí závodilo v sobotu 11. listopadu v brněnské tělocvičně. Dvacátý první ročník mezinárodní soutěže Grand Prix de gymnastique ovládl pár ve složení Tatyana Nabieva a Matvei Petrov. Na stříbrné příčce se umístili ukrajinští závodníci Yana Fedorova a Vladyslav Kotsiuban. Bronz putoval k brněnským gymnastům Lucii Jiříkové a Františku Čermákovi. 

Brno – Deset párů sportovních gymnastů a gymnastek v sobotu odpoledne bojovalo o vítězství v mezinárodních závodech Grand Prix de Gymnastique. Prvenství v závodě vybojovali ruští gymnasté Tatyana Nabieva a Matvei Petrov. V kvalifikaci se soutěžící utkali ve dvou disciplínách libovolného výběru. Sedm nejlepších smíšených párů postoupilo do semifinále. Tři nejlepší gymnastické páry se následně utkaly ve finále.

Závodu se zúčastnili gymnasté z Ruska, Ukrajiny, Rakouska, Slovenska, Švýcarska a Řecka. Nechybělo ani devět českých reprezentantů jako účastnice letošního mistrovství světa v Montrealu Lucie Jiříková, František Černý, Aneta Holasová nebo Veronika Cenková. V letošním závodě startovalo více českých závodníků, než bylo v předchozích letech zvykem. Brněnské Grand Prix se totiž překrývalo s Německou ligou. „Doufali jsme v trochu rozmanitější účast, bohužel se závod překrýval s německou ligou. Pro příští rok už máme vybrané lepší datum,“ řekl ředitel závodu Martin Vlk. Z české špičky podle Vlka v závodě chyběl jen účastník olympijských her v Riu David Jessen, který momentálně studuje a cvičí v Americe.

Do semifinále postoupilo sedm nejlepších párů, které závodily pouze v jedné disciplíně vlastního výběru. V semifinále však gymnasté nemohli opakovat předchozí dvě disciplíny z kvalifikace. Po neúspěchu na kladině se do semifinále neprobojoval řecko-německý pár Evangelia Plyta a Johannes Mairozen. Nepostoupili ani Marie Nevrkalová a Radek Smékal.

Do finále, kde gymnasté závodili opět v jedné disciplíně vlastního výběru, se probojoval český pár Lucie Jiříková a František Černý, Tatyana Nabieva a Matvei Petrov z Ruska a ukrajinský pár ve složení Yana Federova a Vladyslav Kotsiuba. Finále připomínalo klání v přeskoku, kromě tří finalistů toto nářadí zvolili všichni.

 Ruský pár zvítězil s 27,5 body. Gymnastka Nabyeva si pro své poslední vystoupení vybrala přeskok, Petrov se představil na koni na šíř. Čeští závodníci skončili s 25, 65 body těsně za ukrajinskými závodníky, kteří pro finále zvolili přeskok. Lucie Jiříková předvedla prostná s dvojitým saltem vpřed a František Černý skákal ve finále na přeskoku, kde získal 12,8 bodů. Čtvrtou i pátou příčku obsadili také čeští reprezentanti. 

Grand Prix de gymnastique je ve světe sportovní gymnastiku netypický závod, nejen v Česku ale i v zahraničí. V klání soutěží smíšené páry gymnastů a gymnastek v libovolně vybraných disciplínách. Obdobný koncept má i Memoriál Jana Gejdoše, ve kterém se o příštím víkendu utká 96 soutěžících ze šesti států. 

Klíčová slova: Sportovní gymnastika, Grand Prix de gymnastique

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.