08.12.2017 14:22


Aktuálně: Masarykova univerzita mění logo. Na sociálních sítích sklízí kritiku

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nové logo a jednotný vizuální styl začne během příštího roku zavádět Masarykova univerzita. Dodavatelem loga bude pražské studio Najbrt, které vyhrálo výběrové řízení. Po zveřejnění videa představujícího nový vizuální styl na sociálních sítích univerzity se strhla vlna kritiky z řad studentů. Diplom s novým logem dostanou promující studenti už v říjnu příštího roku.

Vizualizace nového stylu. Zdroj: Studio Najbrt. Snímek: Sára Zedková

Brno  Masarykova univerzita (MU) začne během příštího roku postupně zavádět nové logo a jednotný vizuální styl. Výběrové řízení vyhrálo pražské studio Najbrt, které logo a ostatní vizuální prvky navrhlo ve funkcionalistickém duchu. Nový koncept také nepočítá s logy jednotlivých fakult, které budou reprezentovány pouze vlastními barvami a nápisy jednotného písma Muni. První diplomy s novým logem si promující studenti převezmou už v říjnu.

Podle hlavních představitelů MU nový styl nejlépe vyjadřuje povahu univerzity. Ke stému výročí potřebujeme takové logo, které bude prezentovat moderního ducha a charakter naší univerzity, jako je důraz na funkčnost a efektivitu, ale i sebevědomí a odvaha hledat nová řešení," uvedl rektor MU Mikuláš Bek. Vizuální styl univerzita dostane k příležitosti stého výročí, které oslaví 28. ledna 2019. Aktuální logo z roku 1990 nevyhovuje kvůli složité aplikovatelnosti.

Studio Najbrt má během příštích měsíců dodat kompletní design manuál, podle kterého se budou od března aplikovat změny. Jednotný vizuální styl systému má svůj důvod. Chceme, aby byla univerzita do budoucna poznatelná právě jeho prostřednictvím, aby lidé, když uvidí Muni, hned věděli, že je to Masarykova univerzita, a poznali ji třeba jen podle počátečního M," vysvětlil jeden z autorů nového vizuálního stylu Aleš Najbrt.

Logo a související vizuální styl vybírala desetičlenná komise složená nejen ze zaměstnanců a zástupců studentů z MU, ale i z osobností mimo univerzitu, které se designem a vizuální identitou odborně zabývají. „Na vítězném návrhu osobně nejvíc oceňuji jednoduchost, eleganci a maximální propracovanost praktické aplikace v rámci poměrně složité struktury Masarykovy univerzity," uvedla výtvarnice Irena Armutidisová, současná děkanka Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Nová vizuální identita MU ale čelí kritice převážně z řad studentů na oficiálních facebookových stránkách. Diskutující odsuzují chladnost a odtažitost stylu nebo přítomnost patkového písmena I mezi bezpatkovými v nové podobě nápisu Muni. Vítězný návrh mě neuráží, dokážu si představit moderní a funkční aplikace. Na druhou stranu mě mrzí, že během soutěže ani po ní nebyly uveřejněny další soutěžní návrhy a neproběhla diskuze, což v důsledku vyvolává mnohá zpochybnění rozhodnutí poroty," shrnula studentka Aplikované informatiky na MU Markéta Kučerová.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, nové logo, vizuální styl, 100. výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.