30.03.2014 19:48


Aktuálně: Lidé v Brně přivítali jaro curlingem

Autor: Anna Dudková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Olympijský sport curling si dnes lidé mohli zkusit v brněnské hokejové hale na základní škole Úvoz. Sportovní odpoledne s názvem Přijďte si ťuknout připravili pořadatelé pro zájemce, kteří hru hrají poprvé, i pro zkušenější návštěvníky.

Brno – Několik desítek lidí si dnes odpoledne přišlo vyzkoušet curling. Brněnská hokejová hala Úvoz se krátce po jedné hodině odpolední zaplnila lidmi, kteří se snažili poslat takzvané kameny do cílového pole, a nejlépe tím z pole vytlačit kameny soupeřů. „Curling znám jenom z televize. Ráda se na něj dívám, proto jsem chtěla zkusit, jak náročné to ve skutečnosti je,“ řekla jedna z návštěvnic Alena Bártová.

Pravidla vysvětlili hráči z Curlingového klubu Brno. Foto: Anna Dudková

Pravidla hry vysvětlovali na začátku členové Curlingového klubu Brno. Ne všichni návštěvníci tuto hru už někdy hráli. „Cílem akce je seznámení lidí s curlingem,“ vysvětlil Lukáš Merta z Curlingového klubu. Základní pravidla měli všichni k dispozici také na letácích.

Instruktáž byla nutná i při samotné hře. Foto: Anna Dudková

Zkušení hráči z Curlingového klubu pomáhali návštěvníkům i při hře. Kromě vysvětlení pravidel také povzbuzovali hráče. „Nemusíte do toho dávat sílu, kameny jsou těžké a po ledu kloužou téměř samy,“ upozorňovala jedna z dozorujících hráček muže, který poslal svůj kámen daleko za cílovou plochu.

Po chvíli návštěvnící zvládali hru s přehledem. Foto: Anna Dudková

Po chvíli si už návštěvníci osvojili základy a mnozí zvládali hrát bez rad zkušenějších sportovců. Halou zněly první nadšené výkřiky a potlesk. „Ty jsi to už někdy hrál, přiznej se,“ volal muž na svého spoluhráče, jemuž kameny po ledové ploše doklouzaly vždy přesně do cíle. Lidé, kterým hra tolik nešla, nemuseli zoufat. Body se dnes nepočítaly, a tak po chvíli nikdo nevěděl, kolikrát se jim nedařilo.

Kamenům museli hráči pomoct metením. Foto: Anna Dudková

Pokud lidé zrovna neposílali kameny, rozhodně neseděli na místě. Část týmu pomáhala kamenům v pohybu takzvaným metením, při kterém rychlým pohybem speciálním koštětem očišťovala ledovou plochu těsně před kamenem. Ani to ale nebylo jednoduché. „Bolí z toho ruce i záda. Navíc je větší riziko, že při rychlém pohybu na ledu upadnu,“ postěžovala si Bártová. Metení má vlastní pravidla a pokud se neprovede správně, může vhozený kámen zbrzdit.

Někteří diváci přišli jen podpořit své známé. Foto: Anna Dudková

Na ledovou plochu se nevešli všichni, kteří přišli. Někteří tak čekali za mantinely a pozorovali dění na ledě. Jiní přišli podpořit tým svých přátel, ale na hru si netroufali. „Bojím se, že upadnu, hodně to klouže. Tak jenom povzbuzuji kolegy z práce,“ přiznala divačka Markéta Tešová. Podle profesionálních hráčů curlingu se ale není čeho bát. „Nejčastěji se stane, že při hodu kamenem člověku uklouzne noha a upadne na záda. Při rekreačním hraní ale žádné větší úrazy nehrozí, pokud je hráč opatrný,“ uklidňoval Merta.

Přesně trefit cílovou plochu není jen o zdatnosti, ale i soustředění. Foto: Anna Dudková

Ačkoli se to nezdá, správně se postavit není jednoduché. „Pro nezkušené hráče je to jedna z náročnějších věcí na curlingu. Přitom je důležité kámen vhodit správně a ze správné pozice,“ doplnil Merta.

Pády se návštěvníkům nevyhnuly. Foto: Anna Dudková

S přibývajícím časem byla na hráčích znát únava a častěji padali. Žádný vážný úraz se jim ale nestal. „Když upadnete, o nic nejde. Zase vstanete a hrajeme dál,“ povzbuzoval moderátor akce.

Metat se snažili i další členové týmu. Foto: Anna Dudková

Při metání kamenů pomáhalo někdy i několik členů týmu zároveň. Zapojit se nebály ani děti, které metání často bavilo více, než vhazování kamene. Postupně se ledová plocha vyprazdňovala a poslední hráči odcházeli v podvečer. „Je to mnohem těžší, než se zdá při sledování televize. Bolí mě celý člověk,“ uzavřela Bártová.

Klíčová slova: curling, hokejová hala, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.