19.04.2017 13:50


Aktuálně: Krajský soud zahájil líčení s pěticí obžalovaných ve věci nelegálního prodeje léků na předpis

Autor: Eliška Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hlavní soudní líčení dnes dopoledne zahájil Krajský soud v případu Pavola Macka a dalších pěti obžalovaných. Podle obžaloby se dopustili trestného činu nelegálního prodeje léků, které získávali prostřednictvím padělaných receptů. Mezi zákazníky, kterým léky prodali, byla také mladistvá dívka.

Eskorta vede obžalované do soudní síně. Foto: Eliška PospíšilováBrno – U Krajského soudu dnes začalo hlavní líčení s Pavolem Mackem a dalšími obžalovanými Jiřím Majerem, Milanem Odehnalem, Ivetou Krchovou a Erikou Rendekovou. Líčení se nezúčastnila jen Vendula Schuhová, která podle obžaloby ke zločinu dopomáhala. Macko spolu s ostatními jsou podezřelí z organizovaného prodeje léků, které jsou běžně dostupné jen na předpis lékaře. Svoji vinu Macko u soudu připustil, avšak popřel prodej léků jako fungování organizované skupiny. Macko také uvedl, že dle něj šlo o prášky, které brali lidé na problémy se spánkem, s tvrdými drogami by nikdy nepodnikal.

Spolu s Mackem se na organizaci podílel Jiří Majer, který je v oboru lékárenství vyučen a již dříve nelegální prodej léků podnikal. Podle výpovědi Macko s Majerem nakupovali orazítkované a podepsané lékařské předpisy, které vyplňovali na základě lékařských zpráv a poté léky vyzvedávali v náhodně vybraných lékárnách. Později si razítka nechali vyrobit na zakázku okopírováním z receptu od lékaře. Macko také určoval cenu, za kterou se léky budou prodávat. Balení Hypnogenu po sto tabletách, původně za cenu kolem 400 korun, mohli zákazníci koupit za cenu kolem 1100 korun. Zisk si Majer s Mackem dělili a léky s psychotropními látkami prodávali především na internetu prostřednictvím inzerátů. Zejména šlo o léky jako Hypnogen či Sanval s účinkující látkou zolpidem, dále také Xanax a Lexaurin.

Spolupráce s Ivetou Krchovou a Erikou Rendekovou byla dle výpovědi Macka založená pouze na odkoupení léků, které Krchová a Rendeková získaly. Macko u soudu popřel hlubší spolupráci. Stejně tomu bylo i v případě Veduly Schuhové, která za odměnu v podobě léků vystavovala inzeráty na internet.

Mezi desítkami lidí, kteří léky zakoupili, byla i mladistvá dívka, o jejíž nezletilosti dle státního zástupce obžalovaní věděli. Ti to ale popírají. Mezi dašími zákazníky se vyskytovaly i osoby, které prášky rozprodávaly dále a jejich objednávky byly tedy mnohem vyšší.

Nelegálně podnikat začali obžalovaní kolem roku 2011 a prodej léků uskutečnovali jak v malém množství za částku kolem dvou tisíc korun, tak ve velkých dodávkách za desítky tisíc. O osobní prodej se staral Macko a dobírky rozesílal Majer. Zboží si předávali především na nádraží, dále také u restaurací či benzinových stanic, přičemž právě na tankovací stanici Rohlenka policie obžalované v únoru 2016 zadržela.


Klíčová slova: Krajský soud, Macko, léky, drogy, Majer, Krchová, Rendeková, Odehnal

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.