31.03.2015 23:58

Aktuálně: Kometa odmítla vyřazení

Autor: El-Talabáni Patrik | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

S nožem na krku nastoupili brněnští hokejisté do čtvrtého semifinálového duelu, který mohl znamenat jejich konec v play-off. Po třech neúspěších Kometa zabrala a vynutila si pátý zápas. Zasloužila se o to především zlepšená efektivita v přesilovkách, ve kterých se nejprve trefil Zohorna a po něm i Malec. Petružálek sice korigoval, ale na konci druhé třetiny vrátil Brnu dvoubrankové vedení Burian. Domácí si zbytek utkání pohlídali a gólem do prázdné brány si zajistili vítězství.

Brno – Nástup do včerejšího a do dnešního utkání byl v podání Komety jako den a noc. Brno začalo v proházené sestavě zápas daleko aktivněji a hlavně důrazněji. „Důležité bylo, že se do sestavy vrátil Michal Kempný, na kterém žádná herní pauza nebyla znát,“ prohlásil trenér domácích Vladimír Kýhos. Už po půl minutě si v souboji nic nedarovali brněnský kapitán Leoš Čermák a hostující Peter Jánský a oba putovali na trestnou lavici. Domácí hráči zaměstnávali Vervu a brankáře Francouze neustálými výpady. V osmé minutě fauloval litvínovský kapitán Trávniček a Brno mělo k dispozici první početní výhodu. Tu Kometa zahrála daleko lépe než včera a svírala hosty v jejich obranném pásmu. Na začátku desáté minuty se kotouč příhodně odrazil k volnému Zohornovi, který se vydal na zteč a z kruhu šťastně procedil puk mezi Francouzovými betony. Kometu branka nabudila a dál pokračovala v tlaku, ale v patnácté minutě dostal přihrávku za obranu Hübl a sám upaloval na brněnského brankáře. Jeho forhendový blafák však vystihl Čiliak a skóre zůstalo stejné. O tři minuty později dostal zpoza brány ideální pas Burian, ale litvínovský gólman mu tutovou příležitost lapil. I zbytek třetiny byli domácí aktivnější, ale další branku se jim přidat nepodařilo.

Úvodní buly. Foto: Patrik El-Talabáni.

Do druhého dějství vletěla Kometa jako uragán. Už po devatenácti vteřinách pláchnul litvínovské obraně Zohorna, ale byl faulován a sudí nařídil trestné střílení. Sám postižený zkusil proti Francouzovi kličku do bekhendu, ale na reprezentačního gólmana, ve službách Vervy, si nepřišel. O dvě minuty později se dopustil nedovoleného zákroku František Ptáček, ale po půl minutě se síly na ledě vyrovnaly. Hübl zasáhl Hanzlíka holí do obličeje, a protože se jednalo o krvavé zranění, dostal trest dvě plus dvě minuty. Pasáž ve čtyřech na obou stranách příliš zajímavých momentů nepřinesla a následná přesilovka se Brnu nedařila. V jedné chvíli Kometa špatně střídala a hrála dokonce ve čtyřech. Svůj omyl dokázala proměnit ve výhodu, když do útočného pásma šikovně naskočil Koreis, který si vyměnil kotouč s Honejskem, poslal jej na modrou čáru Malcovi a jeho nechytatelná dělovka skončila v šibenici litvínovské brány. Kometa tak poprvé v sérii vedla o dvě branky. Brno bylo opět na koni, ale v jasných šancích Burian s Čermákem neuspěli. Naopak v pětatřicáté minutě se hostům povedl výpad do útočného pásma. Jeden z brněnských beků omylem posunul touš na Petružálka a ten propálil bezmocného Čiliaka. Litvínov najednou ožil, chvíli po vstřelené brance trefil Martynek tyč. Naopak o minutu později zamkla Kometa Vervu před Francouzem. Ve velké šanci se ocitl Burian, ale i on pouze orazítkoval konstrukci litvínovské svatyně. Co se Burianovi nepovedlo v sedmatřicáté minutě, dokonal půl minuty před koncem třetiny. Kuboš dostal puk na modrou čáru a jeho střelu tečoval za Francouzova záda.

Třetí třetinu začala Kometa podle očekávání opatrněji s úmyslem pohlídat si výsledek a nedopustit žádné komplikace.  To samé platilo i během přesilové hry Brna. Domácí spíše kontrolovali kotouč a nikam se netlačili. „Kometa hrála dobře, celý zápas byla lepší a zaslouženě vyhrála,“ řekl asistent litvínovského trenéra Miloslav Hořava. Největší příležitost měl Zohorna s Hruškou, kteří přečíslili litvínovskou obranu, ale druhému jmenovanému střela z voleje nesedla. Dvě minuty před koncem utkání zkusila Verva závěrečnou hru bez gólmana. Ta se jim příliš nepovedla a po vybruslení z obranného pásma neměl Káňa problém poslat kotouč do prázdné brány.

Brno tak odmítlo ukončení série už po čtvrtém zápase a série se protáhne minimálně o jeden další zápas, který Kometa sehraje s Vervou v severočeském Litvínově.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. H. Zohorna (Honejsek, Hanzlík), 27. Malec (Koreis, Honejsek), 40. Burian (Kuboš, Vondráček), 59. Káňa (Dočekal) – 35. Petružálek. Rozhodčí: Šír, Šindler - Brejcha, Charvát. Vyloučení: 3:6.Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 4:1. Hráči zápasu: Tomáš Malec - Jakub Petružálek. Stav série: 1:3.

HC Kometa Brno: Čiliak – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Kováčik, Malec, Kuboš, Hájek – Káňa, Čermák (C), Ton – Burian, Koreis, Vondráček – Hruška, Zohorna, Honejsek – Dočekal, Wasserbauer, Mrázek.

HC Verva Litvínov: Francouz – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Gula, Sklenička, Pavlík, Kokeš – Lukeš, Hübl, Jánský – Ručinský, Hanzl, Petružálek – Trávníček (C), Gerhát, Martynek – Jurčík, Piroš, Majdan.

Klíčová slova: Kometa Brno, Verva Litvínov, hokej, semifinále