05.04.2011 15:24


Aktuálně: Janáček s průvodem masek roztančil centrum Brna

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čerti, klauni a různá zvířata se proháněli v úterý odpoledne středem Brna. Patřili k průvodu masek, jenž za zvuků hudby zahajoval festival divadelních škol Encounter.

Autor: Petra Andrýsková

Brno – Do čela maškarního průvodu se postavil sám brněnský hudební skladatel Janáček. Maska nadlidských rozměrů provedla Brnem skupinu studentů Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU), kteří v barevných převlecích spolu s hudebníky, roztančili centrum města. „Je to moc pěkné. O festivalu jsem slyšela v televizi, mám také v plánu zajít se na nějaké představení podívat,“ řekla jedna z přihlížejících Blanka Lazarová.

Procesí směřovalo od Divadelní fakulty JAMU k divadlu Husa na provázku, kde na něj kolem třetí hodiny odpolední navázalo oficiální zahájení. Pak přišla na řadu první vystoupení jednotlivých škol. Od půl páté se představí slovinská univerzita s představením George Dandin aneb Manžel v rozpacích, od osmi Hamlet korejských studentů. „Cílem tohoto festivalu je setkávání studentů, učitelů a divadelníků, a to jak na jevišti, tak i mimo něj,“ uvedla jedna z organizátorek festivalu Veronika Dobešová.

Heslo letošního festivalu zní „Potlesk, prosím!“. Potlesk skutečně doprovázel celý průvod, ať už v podobě rytmického tleskání účastníků, nebo tleskání kolemjdoucích. Těm studenti rozdávali plastové hračky ve tvaru dlaní, které při pohybu vydávaly podobné zvuky.

Letošního jednadvacátého ročníku festivalu se zúčastní celkem třináct škol. Poprvé to budou školy z asijského kontinentu, konkrétně z Jižní Korey, Filipín a Íránu. Jejich studenti se slavnostního průvodu také zúčastnili.

Encounter je mezinárodní festival divadelních škol, který se koná ode dneška až do soboty devátého dubna. Festivalová představení se budou odehrávat na pěti brněnských divadelních scénách: v Divadelním studiu Marta, v Centru experimentálního divadla, v Divadle Bolka Polívky a v Kabinetu múz. Nejlepší výkony ocení porota soškou Marta.

Klíčová slova: encounter, janáček, průvod masek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.