02.05.2011 17:41


Aktuálně: Jak uspět v diplomacii?

Autor: Vladimíra Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Nejen studenti oboru mezinárodních vztahů měli dnes poslední šanci získat tipy jak uspět v diplomatické kariéře. V pořadí čtvrtou přednášku vedla Eva Reinöhlová, která využila zkušenosti ze svého dlouhodobého působení v diplomacii. Studentům popsala práci kariérního diplomata jak v ústředí Ministerstva zahraničí, tak i na zahraničních misích.

Brno – Okolo třiceti studentů se sešlo dnes ve dvě hodiny odpoledne na poslední přednášce Jak uspět v diplomacii, pořádanou studentskou sekcí IIPS v rámci cyklu Etiketa a protokol. „Tak jako každý student mezinárodních vztahů plánuji usilovat o dráhu kariérního diplomata. Proto jsem přišla, abych se dozvěděla, jak to doopravdy chodí,“ zdůvodnila svoji účast studentka mezinárodních vztahů Hana Javorská. Užitečné informace a rady možným budoucím diplomatům předala Eva Reinöhlová, která se na diplomatickém poli pohybuje už deset let.

Ještě než Reinöhlová začala svoje vyprávění, studenti se ozvali se svými dotazy. První z nich mířil hned k samé podstatě přednášky: Jak se stát kariérním diplomatem? Eva Reinöhlová vysvětlila, že zájemci o práci naOrganizátorky přednášky předali jako poděkování na závěr Evě Reinöhlové kytici. ministerstvu zahraničí musí nejprve absolvovat diplomatickou akademii. Zde je čekají velmi náročné přijímací zkoušky, jak vědomostní, tak psychologické. „Mnohé to vždy překvapí, ale velký důraz je kladen na češtinu, protože diplomaté zasílají do ústředí velké množství zpráv,“ vysvětlila. Dodala, že angličtina je už samozřejmostí, stejně jako velmi dobrá znalost druhého jazyka.  Zpravidla je pak z tisícovky zájemců nakonec přijato pouhých deset šťastlivců, kteří pak mají na ministerstvu dveře otevřené.

Následovalo vyprávění o působení diplomata na zahraniční misi, tedy na ambasádě nebo v mezinárodní organizaci. „V zahraničí se vždy řídíte pokyny ministerstva zahraničí České republiky, tedy tím, co řekne vláda,“ zdůraznila hlavní zásadu zahraničního působení Reinöhlová. Studentům poté popsala úskalí vyjednávání diplomatů. „Je těžké zhodnotit, jak se chovat. Zda pevně trvat na tom, co chcete prosadit nebo raději na to jít oklikou. Velkou roli zde hraje psychologie,“ vysvětlila a přidala ukázku přímo z praxe. Uvedla diplomatické chování ruské a gruzínské delegace v době ruského vpádu do Gruzie v srpnu 2008, kdy obě delegace odhodily vybíravé a zdrženlivé chování a velmi hlasitě na sebe křičely a nedobraly se žádného kompromisu.

V další části se dostalo na práci v ústředí Ministerstva zahraničí České republiky. „Ač možná nezní tak lákavě jako práce v zahraničí, je práce na našem ministerstvu také velmi zajímavá a důležitá. Můžete se dostat k různým aktivitám od koordinace zahraničních cest ministra až po připravování podkladů pro české diplomaty na mezinárodní vyjednání,“ řekla Reinöhlová. S domácí scénou souvisel dotaz ohledně obsazování diplomatických postů politickými činiteli. Reinöhlová potvrdila, že je to neřešitelný případ. „S takzvanými trafikami nemůžeme bohužel nic dělat a není žádná síla, která by tomu zabránila. Naštěstí je velké množství těchto politiků, kteří dělají diplomatickou práci dobře,“ dodala.

Studenti vytáhli i otázku skloubení diplomatické kariéry a mateřství. Eva Reinöhlová přiznala, že to není úplně tak jednoduché. „Ta práce je velmi časově náročná. Většinou je jeden z partnerů s dítětem doma anebo mají chůvu na plný úvazek,“ popsala úskalí profesionální dráhy diplomata.

Studentská sekce IIPS se snažila prostřednictvím přednášek odborníků z praxe přiblížit studentům diplomacii po praktické stránce. „Studenti dostali příležitost se zeptat na informace, které je zajímají a hlavně se dozvědět věci, se kterými se nemají šanci na fakultě dostat do kontaktu,“ zhodnotila projekt Etiketa a protokol členka týmu organizátorů Lenka Kováčová. „Každá přednáška byla o něčem jiném a dohromady tak měly pomoci studentům utvořit si představu o tom, jak to chodí v diplomatických službách,“ dodala.

Eva Reinöhlová působí v diplomacii již deset let. Zabývá se především bezpečnostní rovinou mezinárodních vztahů a vztahů Východní Evropy s Evropskou unií. Donedávna působila v bezpečnostně-politické dimenzi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídní jako zástupkyně České republiky. Spolupracovala i při pořádání českého předsednictví v Radě EU.

Klíčová slova: Studentská sekce IIPS, Etiketa a protokol, diplomacie, kariérní diplomat, ministerstvo zahraničí, diplomatická akademie, Eva Reinöhlová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.