15.10.2013 20:16


Aktuálně: I přes ekonomické ukazatele v černých číslech jsou zásadní reformy nutné, zaznělo na Česko-německém dni

Autor: Jakub Šustr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká republika má v porovnání s Německem nižší procento lidí ohrožených chudobou. Taktéž sociální nerovnost je v Česku menším problémem než v Německu. Jak je tedy možné, že německá ekonomika roste rychleji než česká? I na tyto otázky dnes odpovídali ekonomičtí experti na už pátém Česko-německém dni na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. 

Brno – Německé sociálně-tržní hospodářství zažilo v poslední dekádě nebývalý růst. Nic na tom nezměnila finanční krize, která odstartovala v roce 2009 a která podle odborníků doznívá teprve nyní. Sociálně-tržní hospodářství bylo tématem konference Česko-německý den, která skončila teprve před pár hodinami.

Pro publikum byl jistě zajímavější kulatý stůl expertů, který následoval po dopolední charakteristice sociálně-tržního hospodářství. „Na dopoledních tématech zaznívala témata, která byla pro většinu posluchačů asi příliš ekonomická,“ zhodnotil program konference jeden z pořadatelů Vít Hloušek. „Ale jak sleduji odpolední diskuzi, jsem přesvědčený, že se kolísavá zajímavost některých dopoledních příspěvků více než vyrovnala,“ dodal Hloušek.

Kulatý stůl expertů si své pojmenování rozhodně zasloužil. Sedm diskutujících odborníků namátkou zahrnovalo Miroslava Zámečníka, který působil v Národní ekonomické radě vlády, či Pavla Mertlíka, dřívějšího ministra financí. Diskutující se shodli na tom, že Česká republika má dobrý ekonomický potenciál, ale zahraniční investoři Českou republiku začínají opouštět kvůli neefektivní veřejné správě. „Velmi postrádáme efektivitu. Čínští studenti, kteří nyní tvoří celou pětinu vysokoškoláků na zeměkouli, čekají na vízum do Polska pět dní. Když jedou k nám, čekají i dva měsíce,“ řekl k efektivitě předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Vedle neefektivní státní správy diskutující kritizovali také špatnou politickou kulturu a pasivitu české společnosti. „Poslední dobou pozoruji značnou krátkozrakost ve veřejné správě. Už i mladí Češi začínají spoléhat na to, že se o ně stát postará. Pasivita, takový socialistický model myšlení, to je podle mne velikým problémem,“ prohlásila v diskuzi odbornice na konkurenceschopnost Jana Gutiérrez Chvalkovská. V tom sepodle většiny diskutujících liší české poměry od německých, kde se zavedená občanská výchova snaží lidi motivovat k zájmu o své okolí.

Diskutující experti se shodli, že řešením je zásadní modernizace státní správy. Její nutnou součástí je podle Miroslava Zámečníka zákon o státní službě, který by měl výrazně odpolitizovat úředníky na jednotlivých ministerstvech. „Až jednou nějaký kmotr přijde na ministerstvo a odtud jej vyhodí, budeme zde mít skutečně fungující zákon o státní službě,“ řekl Zámečník.

Návštěvníci konference byli především studenti. „V univerzitním prostředí se většinou potkávám s určitým názorovým směrem a dnes jsem si všimla, že konsenzus mezi akademiky a lidmi, kteří se angažují ve veřejné správě, je širší. Konference se mi velmi líbila,“ řekla o Česko-německém dni studentka Masarykovy univerzity Andrea Kucejová.

Klíčová slova: Německo, konference, státní správa, efektivita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.