21.05.2014 22:49


Aktuálně: Herci z Fakulty informatiky naposledy přelétli nad kukaččím hnízdem

Autor: Novotná Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Přísný režim psychiatrické léčebny pod vedením vrchní sestry Ratchedové naruší příchod temperamentního provokatéra a exhibicionisty Randla Patricka McMurphyho. Vrchní sestra se ale rozvrácení pořádku intenzivně brání. Vyvrcholení příběhu dnes viděli návštěvníci derniéry divadelního představení Přelet nad kukaččím hnízdem v sále brněnského kina Scala.

Brno Derniéru představení Přelet na kukaččím hnízdem dnes odehráli v brněnské Scale herci ze studentského divadelního souboru ProFIdivadlo. Román Kena Keseyho s názvem Vyhoďme ho z kola ven převedl do divadelní podoby Dale Wasserman a pro potřeby ProFIdivadla následně upravil Josef Prokeš. „Na nacvičení představení mají herci jediný semestr. Hra trvá skoro dvě hodiny, letos jsme toho měli skutečně hodně k nacvičení a občas to byly docela nervy. Ale s výsledkem jsme spokojení,“ uvedl Vojtěch Žák, bývalý herec ProFIdivadla, který se nyní zabývá jeho propagací. Součástí představení v kině Scala byla také výstava plakátů předchozích inscenací od výtvarníka Tomáše Staudka. Scéna z představení Přelet nad kukaččím hnízdem. Foto: Viktor Puš

O představení byl takový zájem, že diváci bez dopředu zamluvených sedadel museli v sále kina Scala po celou dobu stát. Přesto si úroveň provedení hry chválili. „K vidění byly skvělé herecké výkony, jeden však vyčníval nade všemi, Billy Bibbit mohl v této inscenaci směle konkurovat herci ve filmu,“ zhodnotil divák František Lavička.

Premiéru představení měli diváci možnost zhlédnout minulou středu, tedy přesně před týdnem. Divadlo funguje jako celouniverzitní volitelný předmět, spadá tedy do harmonogramu akademického roku. „Po celý semestr se hra připravuje, v zápočtovém týdnu odehrajeme premiéru. Na začátku zkouškového období, ještě než studenti odjedou na prázdniny, uvedeme derniéru, případně ještě předchozí reprízu. Kvůli letošnímu představení ve Scale, kterou bychom těžko naplnili dvakrát, jsme se rozhodli reprízu vynechat,“ vysvětlil jeden z režisérů představení Pavel Havelka.

ProFIdivadlo vzniklo v roce 1998 jako spontánní zájmová činnost studentů Fakulty informatiky. Nicméně od roku 2006 si jej mohou zapisovat studenti celé Masarykovy univerzity jako volitelný předmět Divadelní hra. Na začátku semestru musí přihlášení studenti absolvovat konkurz. Neúspěšní zájemci o roli v představení se mohou zapojit do realizačního týmu coby zvukaři, kostyméři nebo osvětlovači.

V předchozích letech zpracovali studenti ProFIdivadla známé kusy jako Hamlet, kralevic dánský, Pulp fiction či Rychlé šípy. Přepracovali také Shakespearovo klasické drama Romeo a Julie na hru Romeo a Julian. Zatím je záhadou, na co se můžou diváci těšit příští rok. „Osobně bych chtěl zrežírovat Star Wars neboli Hvězdné války. O režisérský post se nás ale dělí několik, takže to není jen na mně,“ přiznal Pavel Havelka.

Klíčová slova: ProFIdivadlo, divadlo, Scala, derniéra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.