07.04.2011 19:50


AKTUÁLNĚ: Hanba vládě! skandoval dav na Moravském náměstí

Autor: Ondřej Macl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zhruba tisícovka demonstrantů se sešla dnes navečer v centru Brna, aby vyjádřila nesouhlas se současnou politikou reforem a škrtů. „Jsou víc peníze, nebo lidský život?" ptala se za občanskou iniciativu ProAlt Renáta Tichá. Poukázala přitom na klesající životní úroveň, ze které viní zdražování a privatizaci sociálního státu. Odpor vůči vládě byl však také tím jediným, na čem se pestrý kolorit návštěvníků mohl shodnout.

Brno – Levičáci, odboráři, senioři, vozíčkáři či piráti s anarchisty nechyběli dnes v pět hodin odpoledne na Moravském náměstí v Brně, aby vyjádřili svůj nesouhlas s vládními reformami. Hanba vládě! a Nejsme ovce! zněly slogany, jimiž stovky nespokojených dokreslovaly unisono emotivních projevů. Právě různorodost lidí v davu i jednotlivých řečníků od mladého punkera po evangelického kněze byla hlavním rysem demonstrace, kterou svolala občanská iniciativa ProAlt.

„Nejsou to žádné reformy, ale převedení veřejných peněz na účty soukromých bank a fondů s nejistým výsledkem,“ řečnil za ProAlt Jan Černý. Upozornil také na absenci relevantní diskuze, což podle něj ohrožuje samotnou podstatu demokracie. Naopak zastánce přímé demokracie Milan Valach se reforem ironicky zastal a současné vládě dokonce poděkoval. „Díky ní jsme se zde sešli, abychom konečně otevřeli oči,“ glosoval a volal po jiném politickém systému. „Ať žije socialismus!“ využili příležitosti k pokřiku mladí komunisté. Za pódiem se pro změnu opalovali recesisti s vlajkou hlásající ANAL – aktuálně nejnovější antikapitalistická levice. Mezi účastníky byl i šéf odborů Jaroslav Zavadil nebo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který v krátkém vstupu naznačil, že nejhorší je mlčet a nechat si všechno líbit.     

Sdružení ProAlt vzniklo po loňských parlamentních volbách za účelem kritiky reforem a podpory alternativ politického systému. Její snahy ocenili svým členstvím například filosof Václav Bělohradský či sociolog Jan Keller. Novinářka Andrea Cerqueirová vytkla ProAltu netransparentnost. Poukázala na výskyt členů, kteří se podle ní angažují z důvodu neúspěšných a neukojených politických ambicí, o čemž ale veřejně mlčí.      

Bohuslav KalousekPublicista Britských listů Karel Dolejší nedávno poznamenal, že po vytunelování minulosti (privatizace a rozprodávání podniků) a přítomnosti (veřejné zakázky a pochybné finanční machinace na nejrůznějších úřadech) se polistopadoví politici vrhli směrem k budoucnu (důchody, školství a zdravotnictví). „Teď je však na místě nejvyšší obezřetnost,“ varoval Dolejší.        

Zástupci vlády se ohánějí zejména neudržitelností současného stavu. Reformy jsou proto podle nich nutností. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek dokonce vystoupil na jedné z jarních demonstrací, aby vyvrátil fámy, které jsou podle něj častým impulzem k protestům. Navzdory nim se TOP 09 odvolává na průzkum agentury SANEP, podle nějž chce většina Čechů zahájení reforem co nejdříve.      

Tisícihlavý dav demonstroval proti vládě pod režií ProAltu už před měsícem na pražském náměstí Republiky, kde začátkem května demostraci zopakuje. 

Klíčová slova: demostrace, vládní reformy, vláda, politika, ProAlt

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.