02.03.2011 18:34


Aktuálně: Filmové fanoušky přivítal Dušek

Autor: Kateřina Foltánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Filmový festival Cinema Mundi byl slavnostně zahájen v pět hodin odpoledne na náměstí Svobody v Brně. Filmové diváky uvítal ředitel festivalu Josef Čadík, režisér Jiří Menzel, herci Bolek Polívka a Jaroslav Dušek. Úvodnímu programu Hitrádia Magic konkuroval průvod za vojenským transportérem. Jeho účastníci chtěli rychlejší internet.

Autor: Kateřina Foltánková

Brno - Sedmadvacetiletý Václav Koryčanský se o akci dozvěděl z rádia. "Na festivalové filmy se nechystám. Přišel jsem, protože jsem chtěl vidět Duška. Je mi sympatický,” popsal důvod své přítomnosti Koryčanský. Právě Dušek zahájení komentoval a zval na pódium jednotlivé hosty. “S Bolkem jsme si říkali, že to působí jako mítink politické strany,” glosoval Dušek a vyzval přihlížející, aby se zapojili do politické strany Cinema Mundi. Naopak Polívka na konci svého projevu apeloval na diváky, aby už dlouho nestáli a šli raději do kina. Studentka Marie Blahoudková ještě nebyla rozhodnutá, jestli na některý z filmů půjde. “Musím se ještě domluvit s přítelem,” řekla.

 “Nová strana volí filmy a ty se vám v okamžiku smrti promítnou,” zakončil setkání humorně Dušek. Po zahájení festivalu si mohli přihlížející lidé poslechnut skladby z muzikálu Balada pro banditu, které zahráli herci z divadla Husa na provázku. Díky chladnému počasí bylo původně plánované dvacetiminutové představení zkráceno na jedinou píseň.

Program před zahájením začal ve čtyři hodiny odpoledne a staral se o něj moderátor Jiří Flaisig z Hitrádia Magic. Všechnu pozornost na sebe ale strhla minidemostrace za rychlejší internet, která se ve stejnou dobu konala také na náměstí Svobody. Lákadlem akce byl vojenský transportér, na kterém mladík přesvědčoval kolemjdoucí o jejich právu na rychlejší připojení. Celá demonstrace byla reklamní akcí sapolečnosti Netbox a lidé dostávali poukazy na slevu. “Nebudu rušit vedlejší akci a raději si pustíme písničku,” okomentoval události do mikrofonu Flajsig. Transportér objel náměstí a lidé šli v průvodu za ním. Pochod z centra odešel Masarykovou ulicí a poté už moderátora nic nerušilo a vyzýval své posluchače, aby soutěžili o volné lístky na festival.

První festivalový den zakončí bezplatné promítání oscarového filmu Ostře sledované vlaky. Projekce se zúčastní režisér Jiří Menzel a herci Václav Neckář, Naďa Urbánková a Jitka Zelenohorská.

Festival Cinema Mundi skončí 9. března. V hlavní filmové sekci diváci uvidí celovečerní filmy z přibližně šedesáti států. Snímky jsou do programu akce zařazeny podle svého geografického původu. Jako první shlédnou návštěvníc ve čtvrtek 3. března filmy ze střední a východní Evropy, kde českou kinematografii reprezentuje snímek Kawasakiho růže.

Klíčová slova: cinema mundi 2011, zahájení, Jaroslav Dušek, Brno, festival

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.