19.05.2012 20:35


Aktuálně: Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála. Kdo do ní vejde, hlava mu sejde

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jeskyně Býčí skála je celý rok veřejnosti uzavřená. Návštěvníkům se otevírá pouze na tři květnové víkendy. Letošní dny otevřených dveří jsou výjimečné. Jsou spojeny s oslavami stého výročí příchodu Klubu německých turistů na Býčí skálu, který začal jeskyni prozkoumávat. Návštěvníci se však seznámí i s osudy některých popravených vězňů z pankrácké věznice.

Brno Jeskyně Býčí skála se nachází v obci Adamov u Brna. Po celý rok je veřejnosti nepřístupná. Tento V přítmí jeskyně vypadá gilotina děsivěkvětnový víkend se však otevřela návštěvníkům. Každá prohlídka začíná tematickou výstavou v jeskynní předsíni. Ta letošní je navíc netradiční. Neukazuje nic, co by se týkalo jeskyňářství. A to i přesto, že Býčí skála tento rok slaví sto let od doby, kdy ji začali prozkoumávat první speleologové z Klubu německých turistů. Letos se dny otevřených dveří zaměřily na občany, kteří bojovali proti německé okupaci a byli popraveni v pankrácké věznici.

 „Téma jsme vybrali proto, že jeden ze členů našeho speleologického týmu se o oběti nacistické okupace velice zajímá. Ale hlavně proto, že se předsíň Býčí skály měla stát v roce 1944 zbrojní továrnou Hitlera. Nestihli to však uskutečnit kvůli skončení války,“ řekl o výstavě fotografií a německých vyhlášek předseda speleologického kroužku Adamov Jiří Svozil. Kromě fotografií mohou návštěvníci vidět i gilotinu, kterou byli vězni popravováni. „V potemnělé jeskyni je opravdu děsivé slyšet zvuk sekající gilotiny. Přítmí a chlad jeskyně připomíná atmosféru samotného vězení,“ řekla o výstavě návštěvnice Petra Svozilová.

Dny otevřených dveří trvají celý víkend. Prohlédnout si jeskyni s průvodcem je možné od desíti do čtyř hodin odpoledne. Vstupné je padesát korun. „Nemáme sponzory, průzkum hradíme z vlastní kapsy a z příspěvků návštěvníků,“ uvedl Svozil. V minulých letech se do jeskyně přišlo podívat okolo jednoho tisíce návštěvníků. Letos organizátoři předpokládají podobný zájem.

Klíčová slova: býčí skála, dny otevřených dveří, speleologie, gilotina

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.