08.04.2013 22:44


Aktuálně: Členové univerzitního senátu diskutovali o doktorském stipendiu a schválili rozpočet pro letošní rok

Autor: Marta Ošmerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Akademický senát Masarykovy univerzity zasedal potřetí v jarním semestru v pondělí 8. dubna. Senátoři schválili univerzitní rozpočet pro letošní rok ve výši osm miliard korun. Členové senátu také diskutovali, zda je pro studenty doktorské stipendium dostačující odměnou.

Přehrát audio

Audio

Autor: Marta Ošmerová

Brno – Senátoři na zasedání schválili novelizaci Statutu Masarykovy univerzity a Studijního a zkušebního řádu v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona, která vstoupila v platnost 1. dubna. Změna se týká například práv studujících rodičů s dětmi do tří let. „Pokud je student na rodičovské dovolené, nezapočítává se mu to do celkové doby studia a dále může dostávat stipendium,“ uvedla prorektorka pro vzdělávací činnost Ivana Černá.

Akademický senát dále projednával i rozpočet na letošní rok. Podle kvestora Ladislava Janíčka činí celkový rozpočet osm miliard korun a je tak o miliardu korun větší než minulý rok. V různých fondech je navíc 372 milionů korun. Plánované náklady budou stát téměř šest miliard korun a z toho necelé čtyři miliardy poputují jednotlivým fakultám.

Tři z fakult přitom zaznamenaly meziroční propad a kvestor jim proto přislíbil padesátiprocentní finanční kompenzaci. „Z fondu provozních prostředků a fondu rozvoje investičního majetku tak lékařská fakulta dostane zhruba patnáct milionů korun navíc, fakulta informatiky získá třináct milionů a fakulta sportovních studií čtyři miliony,“ vypočítal kvestor Janíček.

Doktorandi si musí vystačit jen se stipendiem

Dalším bodem jednání byla doktorská stipendia. „Doktorští studenti nejsou povzbuzováni k lepšímu výkonu a stipendium na to nestačí. Měly by být zavedeny ještě další odměny pro aktivní studenty podávající výborné výsledky,“ vyjádřil se předseda studentské komory Pavel Troubil. Na to zareagoval prorektor pro akademické záležitosti Ladislav Rabušic. Podle něj je stipendium dostačující výhodou, protože je nenárokové. Dostávají ho jen ti studenti, kteří pracují, chodí do školy a podávají určitý výkon. Další výhody tak už nejsou zapotřebí,“ objasnil Rabušic.

Příští zasedání Akademického senátu Masarykovy univerzity se uskuteční 6. května ve velké zasedací místnosti na rektorátu. Zasedání jsou přístupná veřejnosti.

 

Ilustrační foto: Akademický senát Masarykovy univerzity

Klíčová slova: Akademický senát, Masarykova univerzita, rozpočet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.