10.03.2011 20:32


AKTUÁLNĚ: Chraňte si ledviny, pomůžete svému srdci, nabádá kampaň

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velký zájem vyvolala akce pořádaná v Lázeňském domě ve Slavkově u Brna. Zaměstnankyně dialyzačního centra B. Braun Avitum dnes zdarma vyšetřovaly zájemce, kteří se rozhodli udělat něco pro své ledviny.

Slavkov u Brna – Cílem organizátorů bylo zvýšit zájem veřejnosti o nemoci ledvin, které je mohou postihnout. Akce se koná druhý čtvrtek v březnu a Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost ji vyhlašuje už od roku 2006. Letos připadl tento den na čtvrtek 10. března.

Světový den ledvin ve Slavkově u Brna. FOTO: Anežka Michnová„Měříme tlak, hladinu krevního cukru, testujeme moč a počítáme body mass index," vyjmenovala zdravotní sestra Renáta Bayerová vyšetření, na které mohli lidé přijít do Lázeňského domu. Zatímco v minulých letech se pořadatelé soustředili na vysoký krevní tlak a cukrovku, letos byl tématem vztah mezi nemocemi ledvin a srdce. Pomocí body mass indexu lékař stanoví, zda klient spadá do kategorie podváha, normální hmotnost, nadváha nebo obezita. Právě váha totiž významně souvisí se srdečními neduhy.

Předseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař upozornil, že většina pacientů s chronickým selháním ledvin umírá na srdeční choroby, aniž by se dožili náhrady nemocného orgánu. „Asi pět procent obyvatel Česka má významně sníženou filtrační funkci ledvin. Je to spojeno se zvýšeným výskytem onemocnění srdce a cév - infarktu, srdečního selhání či mozkové příhody," doplnil.

Zájem o vyšetření byl letos vyšší než v minulých letech. Slavkovské dialyzační středisko a jeho pobočku ve Vyškově navštívilo přes dvě stě šedesát lidí. „Je to zejména díky větší propagaci," vysvětlila sestra Martina Ruská fakt, že oproti loňsku přišlo dvakrát více zájemců. „Dočetla jsem se o tom ve Slavkovském zpravodaji," potvrdila jedna ze zájemkyň o vyšetření, která si nepřála být jmenována, aby neporušila přísné interní normy Lázeňského domu ohledně diskrétnosti osobních informací. Většina návštěvníků uvedla, že se o akci dozDo vyšetření se zapojili i nejmladší návštěvníci. FOTO: Anežka Michnovávěděla z novin, především z deníku Rovnost.

Zdravotní sestra Hana Jeřábková si pochvalovala, že asi pětina dnešních návštěvníků chodí pravidelně každý rok. „Dnes jsme na možné problémy s ledvinami upozornili jen asi deset klientů. Zbylí návštěvníci byli zdraví, nebo to byli lidé, kteří o svých potížích vědí," konstatovala.

Podobné vyšetření jako ve Slavkově poskytovali i zaměstnanci dalších nemocnic a zdravotnických středisek v Čechách i na Moravě.


Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.