20.04.2013 13:59


Aktuálně: Ceny benzinu opět klesly. Natural je v průměru o 15 haléřů levnější

Autor: Václav Orcígr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Český statistický úřad včera uveřejnil výsledky týdenního zkoumání průměrných cen pohonných hmot. V šestnáctém týdnu jsou ceny mírně nižší, a pokračují tak v trendu slabého poklesu. Za Natural 95 se platilo v průměru 36,36 korun, za naftu 36,04 korun za litr.

Ceny pohonných hmot za poslední týden mírně klesly - ilustrační fotoBrno – Tradiční týdenní průzkum Českého statistického úřadu potvrdil stávající trend mírného poklesu cen pohonných hmot. Oproti předcházejícímu týdnu jsou ceny litru Naturalu o 15 haléřů nižší, Diesel zlevnil o 10 haléřů. Nepatrné snížení ceny zazanamenal i LPG, který nyní stojí v průměru 17,74 korun za litr.

„Ceny ropy se v současnosti pohybují pod hladinou sto dolarů za barel, ve Spojených státech je nyní navíc i její vysoká zásoba,“ vysvětlil expert České asociace petrolejářského průmyslu Václav Loula. Jak dále uvedl, cenu ropy z velké části ovlivňuje vývoj HDP světových ekonomik, které v současnosti rostou jen velmi nepatrně. V souvislosti s vývojem hrubých domácích produktů tak klesá i poptávka po pohonných hmotách. „Pokles cen na světových trzích se v současnosti začíná projevovat i na čerpacích stanicích, v nejbližší době lze očekávat pokračování tohoto trendu,“ doplnil Loula.

Motoristé nižší ceny ale ve svých peněženkách příliš nepocítí. „Levnější benzin mě samozřejmě těší, ve výsledku je to ale stejně jen pár korun,“ řekl Jan Ticháček na jedné z brněnských čerpacích stanic. „Spíše se děsím dalšího zdražování a momentu, kdy za litr Naturalu budeme platit přes čtyřicet korun,“ doplnil Ticháček.

Nejvyšší průměrné ceny benzinu a nafty v České republice jsou tradičně v Jihomoravském kraji. Vysoká čísla jsou způsobena hustou dálniční sítí. „Na dálnicích jsou na provoz čerpacích stanic obecně vyšší náklady, proto také ceny jsou často i o několik korun za litr vyšší,“ uvedl Václav Loula. Kraj protíná dálnice D1, která dále pokračuje na Ostravu, z Brna zároveň vede dálniční spoj na Slovensko. „Nejedná se pouze o český fenomén, oblasti s hustou dálniční sítí mají mírně vyšší ceny pohonných hmot i v evropském měřítku,“ řekl Václav Loula. Další vývoj cen benzínu uveřejní statistický úřad opět za týden.

Klíčová slova: ceny, pohonné hmoty, benzin, nafta, LPG, ekonomika, ropa, HDP

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.