13.04.2015 22:57


Aktuálně: Bývalý kandidát na slovenského prezidenta Radoslav Procházka debatoval se studenty

Autor: Michaela Vařeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Od páté hodiny dnes debatovali studenti Fakulty sociálních studií s Radoslavem Procházkou, bývalým kandidátem na slovenského prezidenta a současného předsedy nové slovenské mimoparlamentní strany SIEŤ. Účastníky diskuze nejvíce zajímaly právě prezidentské volby. Procházka zpětně hodnotil kroky, kterých se on a členové jeho týmu v době před prezidentskými volbami dopustili. Mimo jiné kritizoval postoj a zacházení slovenských médií s volebními předpoklady, zmínil vlastní převahu v televizních debatách nad ostatními kandidáty.

Audio

  Záznam ze začátku debaty
       
  Autor: Michaela Vařeková
  Záznam z debaty
       
  Autor: Michaela Vařeková
  Záznam ze závěru debaty
       
  Autor: Michaela Vařeková

Studenti FSS před debatouBrno - Procházka přijal pozvání k diskuzi se studenty od přednášejících, kteří na Fakultě sociálních studií vyučují předmět zaměřený na volební kampaně. Předem tak bylo dané, že debata bude zaměřená především na jeho působení v prezidentských volbách, v kterých se loni umístil na třetím místě. Spolu s Procházkou přijel také Martin Dubéci, šéf Procházkovy prezidentské kampaně a absolvent Masarykovy univerzity.

Procházka i Dubéci hodnotili negativně způsob, jakým bylo před volbami zacházeno s výsledky předvolebních průzkumů. Na přímý dotaz, zda si myslí, že někdo záměrně pozměňoval odhadované výsledky, Procházka odpověděl, že nikoliv. Řekl však, že ví o tom, že se veřejnost nedozvěděla o všech analýzách předvolebních výsledků, které slovenské agentury vypracovaly. V médiích se například neobjevily některé z výsledků, které byly více příznivé pro volební konkurenci. Martin Dubéci hodnotil roli médií i z pohledu nátlaku, který je na ně v součanosti vyvíjen. ,,Reportéři potřebovali za den napsat několik článků, natočit několik reportáží. Podle mě tak brali novináři odhady volebních výsledků jako jednoduchou cestu k novému titulku. A čím častěji se dohady v novinách objevovaly, tím vlivnějšími se stávaly," řekl Dubéci. On i Procházka později poukázali na skutečnost, že si Procházka v prvním kole voleb vedl procentuálně lépe, než odhady předpokládaly. V jednom případě více jak o polovinu.

Procházka po debatě při diskuzi se studentemProcházka také řekl, že mu uškodil nedostatek prostoru, který slovenští novináři kandidátům v médiích věnovali. ,,Měl jsem pocit, že ke mně přistupují tak, že jsem kandidát na prezidenta a tedy o mně nemůžou psát ani vysílat. Ačkoliv jsem v té době byl poslancem a měl jsem tedy právo se k mnoha věcem veřejně vyjadřovat," řekl Procházka. Zdůraznil tak v souvislosti se svojí zřejmou převahou v televizních debatách. ,,Jsem přesvědčený o tom, že mi chyběly zhruba dvě televizní debaty a dostal bych se do druhého kola. Nemyslím si to jen já, jinak bych to neříkal. Průzkumy prováděné po těchto debatách prokázaly nárůst mých preferencí. Nemůžu jmenovat konkrétně, ale potvrdili to i lidé z Fiskova týmu," řekl Procházka.

Procházka však nezpochybnil význam volebních průzkumů. V závěru diskuze pak podpořil současného prezidenta Andreje Kisku. Podle Procházky dopadly volby tak, jak měly a prezident zastává svou funkci výborně. Zklamaný z vlastního výsledku není.

,,Když jsem v Česku, nesleduji příliš dění na Slovensku. Využila jsem tedy možnosti se s Radoslavem Procházkou potkat, zeptat se na to, co mě zajímalo, udělat si názor. Za rok máme parlamentní volby, chci si udělat jasno v tom, koho budu volit," řekla Slovenka a studentka na Masarykově univerzitě Laura Zvončeková.

,,Není to můj politický favorit, nechtěla jsem si ani udělat obrázek. Člověk jen nevidí takovouto diskuzi s bývalým kandidátem na prezidenta každý den, proto jsem přišla," vyjádřila se další účastnice Procházkovy debaty se studenty Katarína Sedláčková.

Procházka představil studentům v Brně také své další plány. Dostat do parlamentu co možná nejvíce nových poslanců za stranu SIEŤ považuje za cíl srovnatelný s vítězstvím v prezidentských volbách.

V audio záznamech z debaty si můžete poslechnout některé další názory Radoslava Procházky. Klíčová slova: Bohuslav Procházka, prezidentský kandidát, debata, slovenské volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.