02.04.2014 08:04


Aktuálně: Brno hostí festival Dny polské kultury

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno spolupracuje s polskou Poznaní už více než osmačtyřicet let. Jako součást oslav pětačtyřicátého výročí tohoto partnerství v roce 2011 vznikl festival Dny polské kultury v Brně. Jeho letošní čtvrtý ročník, který potrvá až do 10. dubna, má za úkol představit nejen Poznaň, ale i polskou kulturu jako celek.

Brno – Čtvrtý ročník festivalu Dny polské kultury v Brně, jehož cílem je představit návštěvníkům Polsko a jeho kulturu, odstartoval v úterý 1. dubna v Knihovně Jiřího Mahena. V pobočce na Kobližné 4 přivítala její ředitelka Libuše Nivnická konzulku Polské republiky v Ostravě Mariu Kovacs, delegaci z polské Knihovny Raczynskich v Poznani v čele s náměstkyní ředitele Annou Chwalisz, i ředitele polského institutu v Praze Piotra Drobniaka.

„Vztahy s Poznaní a zejména s její Knihovnou Raczynskich jsme navázali už v osmdesátých letech. Každoroční aktivity pořádáme od roku 2006, kdy jsme podepsali novou partnerskou smlouvu. Spolupráce není pouze formální kus papíru, opravdu panuje čilá výměna zkušeností, návštěvy a podobně. Myslím si, že poznávání kultury a společnosti obou zemí je velmi důležité,“ uvedla Nivnická. Polští hosté stráví v Brně několik dní, kdy budou pracovat na budování vztahů a spolupráce mezi oběma městy.Ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně Libuše Nivnická zahájila Dny polské kultury v Brně, autor: Gita Jílková

Hlavními organizátory události jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. „Původní snahou bylo přiblížit město Poznaň, ale postupně se tato snaha rozšířila na polskou kulturu obecně, protože si všichni myslíme, že je pro Čechy ještě poměrně velkou neznámou a je zatížena různými stereotypy. Chceme představit Polsko z několika úhlů pohledu,“ řekla Lucie Mezníková z Odboru zahraničních vztahů.

Zároveň s oficiálním zahájením začal i program v brněnském kině Art. Tam mohou diváci až do 3. dubna zhlédnout filmy polského režiséra Andrzeje Wajdy, dokumentární film přibližující život režisérky Agnieszky Holland nebo filmy polských zástupců posledních dvou ročníků mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská šestnáctka.

Knihovna Jiřího Mahena nabídne tři fotografické výstavy přístupné celý duben. Jedná se o výstavu členů Polského klubu Polonus zachycující město Krakov, snímky z Poznaně od fotografa Ryzsarda Horowitze a fotografie přibližující polského básníka Stanislawa Barańczaka. Na stejném místě se uskuteční 7. dubna i scénické čtení v rámci projektu LiStOVáNí, které literárním nadšencům představí knihu Byl jsem při tom od Jerzy Kosińského.

Součástí programu je i jazzový koncert skupiny Dixie Company v brněnském klubu Alterna, který mohou zájemci navštívit 6. dubna. Organizátoři do programu zahrnuli i dvě debaty. Obě se budou konat v Kleinově paláci na náměstí Svobody. První z nich na téma historie polského jazzu povede 2. dubna Jan Dalecký. O den později Kleinův palác přivítá mladého polského politologa žijícího v Čechách Macieje Ruczjana. „Pokusím se vyprávět o Polsku a o tom, proč je jiné. Vycházet budu především z aktuální ukrajinské krize. Otázku, proč je polská veřejná debata natolik odlišná od té české se budu snažit zodpovědět právě na geopoliticko-kulturně-historických předpokladech polského vztahu k Ukrajině a Rusku,“ doplnil Ruczjan.

Po celou dobu festivalu, tedy až do 10. dubna, mají Brňané možnost ochutnat i tradiční polskou kuchyni v restauraci Baroko.

Klíčová slova: Dny polské kultury v Brně, festival, Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.