17.11.2014 20:46


Aktuálně: Brnem prochází studentský lampionový průvod

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Připomenout si události roku 1939 a uctít památku studentů zatčených a popravených nacisty přišli dnes večer na Moravské náměstí současní i bývalí studenti brněnských vysokých škol. V lampionovém průvodu se vydali historickou trasou s komentovanými zastávkami na Komenském náměstí, u budov Filozofické a Právnické fakulty Masarykovy univerzity a Kounicových kolejí.

Brno  V ulicích centra Brna a Žabovřeskách můžou dnes večer Brňané potkat zástupy studentů a rodin a dětí s lampiony. Od šesti hodin si takto připomínají Mezinárodní den studenstva. Lampionový průvod zahájil na Moravském náměstí před Univerzitním kinem Scala rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a promluvili také pořadatelé z Nadačního fondu studentů filozofické fakulty a z klubu Masarykovi historici.

Studenti s lampiony se zastavili i před sochou T.G. Masaryka. Foto: Klára Čápová„Lampionový průvod pořádají studenti filozofické fakulty už od roku 1989 a my se snažíme tuto tradici udržovat. Chceme si připomenout události roku 1939 a to, jak se dotkly studentů naší univerzity,“ uvedla předsedkyně Nadačního fondu Barbora Šulcová.

Po úvodních proslovech vyrazili účastníci akce na cestu nočním Brnem se zastávkami v místech spjatých se studentským odporem proti nacistům. Historický výklad o tom co se dělo v roce 1939 s Masarykovou univerzitou, si připravili Masarykovi historici.

O bezpečnost se starali policisté. Foto: Klára Čápová„Projdeme přes Komenské náměstí k bývalé lékařské fakultě, pak budeme pokračovat na Arneho Nováka k budově filozofické fakulty a dál k právnické fakultě. Zastavíme samozřejmě i u Kounicových kolejí, které byly 17. listopadu 1939 přepadeny příslušníky gestapa,“ popsala trasu pochodu Šulcová. O bezpečný přechod účastníků akce přes silnice se starali policisté a dobrovolníci z řad studentů.

I přes nepříznivé počasí se pochodu zúčastnily stovky lidí. Odpoledne to vypadalo na déšť, ale není to tak hrozné a rozhodně to stojí za to. Přišla jsem dnes se svojí šestiletou dcerou, abych jí ukázala, co se tady v roce 1939 odehrávalo," řekla lektorka angličtiny na filozofické fakultě Lenka Zouhar Ludvíková.

Průvod dojde až na Kraví Horu, kde všichni zazpívají národní hymnu. Akce by měla skončit v devět hodin.

Klíčová slova: lampionový průvod, rok 1939, studenti, Mezinárodní den studenstva

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.