17.11.2015 21:37


Aktuálně: 17. listopad v Brně. Nacismus, svoboda a lampiony

Autor: Mirek Tobiáš Hošman | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity a Nadační fond studentů FF MU uspořádaly na státní svátek 17. listopadu tematickou akci s názvem Sedmnáctý studentský. Ta měla připomenout hrůzy nacistické diktatury, mimo jiné zavření českých vysokých škol v roce 1939. Kromě besedy s vnukem „osvětimského kata“ studenti zorganizovali i tradiční lampionový průvod městem.

Brno Program akce Sedmnáctý studentský začal promítáním dokumentu Živý mrtvý v univerzitním kině Scala. Snímek prezentoval zpověď jednoho z nacistických vězňů, který se stal členem takzvaného sonderkomanda, tedy skupiny, která byla nucena nacistům asistovat při masové likvidaci Židů.

Sedmnáctý studentský, Foto: Mirek Tobiáš Hošman

Po zhruba hodinové projekci zahájil druhou část programu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, a to prosbou o minutu ticha za oběti nedávného pařížského masakru. Mezi studenty zavítala i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Plný sál je důkazem toho, že tehdejší oběti nebyly marné,“ řekla mladým lidem.

Následovala debata s názvem Lidskost versus barbarství, které se zúčastnila izraelská novinářka Tal Bashanová a vnuk velitele koncentračního tábora Osvětim Rainer Höss. „Lidé si myslí, že když tvůj dědeček byl nacista, tak tvůj táta byl také nacista a ty musíš být také. Chci jim ukázat, že to není pravda, já jsem naprostý opak,“ řekl na úvod Höss, který dle svých slov přerušil veškeré styky se svou rodinu již v roce 1985.

Je lehčí být druhá generace obětí, než třetí generace viníků

Bashanové nacisté vyvraždili velkou část příbuzenstva a její matka přežila Osvětim. „Když mi bylo nabídnuto, abych se potkala s vnukem člověka, který to místo (Osvětim – pozn. red) řídil, nechtěla jsem se k němu moc přibližovat. Pak mi ale matka řekla, že ten člověk ani v té době nežil, že s tím v podstatě nemá nic společného. A já si uvědomila, že je mnohem lehčí být druhá generace obětí, než třetí generace viníků,“ řekla Bashanová s tím, že současnou práci Rainera Hösse obdivuje.

Rainer Höss dnes přednáší na univerzitách po celém světě a věnuje se dále problematice holokaustu. Jen za letošní rok navštívil více než 250 škol.

Höss: Německo se se svou minulostí nevyrovnalo

Oba hosté se shodli na tom, že holokaust je i po více než sedmdesáti letech živé téma. „Německo se se svou minulostí nevyrovnalo. Proč máme v Německu nacistickou stranu, která je v Evropském parlamentu? Proč u nás vzniklo hnutí Pegida? Kdybychom se s minulostí vyrovnali, tak se to neděje,“ stěžoval si Höss. „Holokaust je součást naší identity, ať se nám to líbí nebo ne,“ přidala Bashanová židovský náhled na věc.

Po debatě se studenti přemístili na náměstí Míru na Kraví hoře, odkud vyšel již tradiční studentský Lampionový průvod k připomínce 17. listopadu 1939. V půl deváté večer oslavy sedmnáctého listopadu zakončila projekce dokumentu Síla lidskosti českého režiséra Matěje Mináče o činech sira Nicholase Wintona.

Klíčová slova: 17. listopad, holokaust, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.