11.05.2019 21:09


Aktualita: Run Tour přilákal malé i velké běžce

Autor: Anna Viktorinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Další zastávka běžeckého seriálu Run Tour tentokrát přivedla sportovní příznivce do Brna. V sobotu 11. května se v bystrckém přístavišti sešlo více než patnáct set lidí, kteří se zúčastnili některého ze závodů, nebo přišli podpořit své blízké. Část peněz ze startovného věnují pořadatelé na charitativní účely.

Závod Run Tour. Foto: Anna Viktorinová

Brno – Otestovat si své běžecké schopnosti mohli milovníci běhu na osmém ročníku Run Tour 11. května na Brněnské přehradě. „Naším nejzákladnějším cílem je, že chceme zvednout lidi z gauče. Závody pořádáme i pro rodiny s dětmi nebo začátečníky, aby zjistili, jaké běhání je, a zamilovali se do něj,“ přiblížila jedna z organizátorek Nikola Mráčková. Kromě Brna se konají akce také v dalších sedmi městech po celé České republice.

Běžci soutěžili v několika kategoriích. Dospělí si mohli vybrat mezi pěti a desetikilometrovou trasou. Pro děti si organizátoři připravili Rákosníčkovy běhy na pět set nebo tisíc metrů. Nejrychlejší sportovci vyhráli medaile a peníze. „Běhám asi dva roky a závodil jsem potřetí v životě. Kamarádi se Run Tour účastní pravidelně, tak mě motivovali. Chtěl jsem zvládnout pět kilometrů s časem pod čtyřicet minut, stihl jsem to za třicet dva, takže jsem spokojený,“ pochvaloval si běžec Jan Sýkora.

Trasa letos vedla po hrázi přehrady přes mírně kopcovitý terén s výhledem na hrad Veveří. „Přišli jsme sem, protože se o tento seriál už dlouho zajímáme. Naše dcera pravidelně běhá a letos se zúčastnila zatím všech závodů v sérii. Snažíme se ji doprovázet a fandíme i všem ostatním,“ řekla návštěvnice Petra Čechová. Hlavní cílovou skupinou akce jsou lidé mezi 25 a čtyřiceti lety, závodily ale všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po seniory. Nejstarší soutěžící, dvaasedmdesátiletý Jan Douda, uběhl deset kilometrů za 53 minut a 26 sekund.

Padesát korun z každého startovného putuje na podporu humanitárního programu The Human Safety Net. Charita se v Česku zasazuje o zlepšení podmínek při narození dětí a včasné odhalování asfyxie, tedy nedostatečného přísunu kyslíku. „Za vybrané peníze chceme koupit monitor, který při porodu tyto komplikace odhalí, a může mnoha novorozencům zachránit život,“ vysvětlila pořadatelka Mráčková. Organizátoři podporují také nevidomé. Pro ty jsou na místě k dispozici traséři, tedy doprovodní běžci, kteří slepým atletům na trati pomáhají.

Série Run Tour se poprvé představila v roce 2011. Tehdy se konal jediný závod v Plzni, kterého se zúčastnilo dvě stě lidí. O rok později se k seriálu přidalo dalších šest měst. Letos se běžci mohou proběhnout například v Českých Budějovicích, Liberci, Praze nebo Olomouci. Celkově se do soutěže přihlásilo kolem devatenácti tisíc zájemců. Nejbližší závod bude 8. června v Ostravě u Vítkovických železáren.

Klíčová slova: běh, Run Tour, závod, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.