01.04.2019 16:04


Aktualita: Novým rektorem Masarykovy univerzity se stane Martin Bareš

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Akademický senát Masarykovy univerzity si zvolil nového rektora. Je jím děkan Lékařské fakulty Martin Bareš. Ve funkci nahradí 1. září současného rektora a senátora Mikuláše Beka.

Novým rektorem bude Martin Bareš. Foto: Karolína Novotná

Brno  Novým rektorem Masarykovy univerzity (MU) bude současný děkan Lékařské fakulty Martin Bareš. Rozhodl o tom Akademický senát MU, když ho 1. dubna zvolil tajným hlasováním v aule Právnické fakulty šestatřiceti hlasy. Porazil tak současného proděkana pro rozvoj a kvalitu Přírodovědecké fakulty Jaromíra Leichmanna.

Na univerzitu nahlížím jako na živé společenství, jako na malou republiku, kde má každá fakulta svou důležitost. Rektor by měl zaujímat silné postuje vůči dění nejen na univerzitě, ale i ve veřejném prostoru. A to byť by to byly názory nepopulární,” říká Bareš. Ve svém programovém prohlášení zdůrazňuje především roli, kterou vysoká škola zastává ve společnosti.

Pro univerzitu stanovil ambiciózní cíle. MU si musí stanovit cíl být k roku 2030 nejlepší univerzitou v ČR a posunout se výše v mezinárodních srovnáních,” vysvětluje Bareš.

Jeho protikandidát Leichmann chtěl především bojovat proti byrokracii. Směřování a rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu je primárně věcí fakult, ústavů, kateder a jednotlivých akademiků. Úkolem vedení univerzity je umožnit jim to,” tvrdí Leichmann.

Akademický senát MU teď navrhne Bareše jako vítězného kandidáta prostřednictvím Ministerstva školství ke jmenování prezidentu republiky. Jeho čtyřleté funkční období na pozici rektora začne 1. září 2019. Nahradí tak současného rektora, senátora Mikuláše Beka. Tomu 31. srpna 2019 vyprší jeho již druhé volební období, o funkci se tedy znovu ucházet nemůže.

Kandidáta na rektora volí tajným hlasováním Akademický senát univerzity, který má nyní celkem padesát členů, z toho dvacet studentů. Pro zvolení kandidáta musí být přítomny nejméně dvě třetiny senátorů a s návrhem musí souhlasit jejich nadpoloviční většina.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, akademický senát, Martin Bareš, rektor, volba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.