15.12.2011 18:01


Akrobati z Decalages představili v Brně hru Na větvi!

Autor: Dagmar Mašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Premiéru představení Na větvi! akrobatickéhoého divadlelního souboru Décalages shlédli diváci včera od půl osmé, v prostorech multikulturního centra Stadec na Kounicvě ulici v Brně. Projekt vznikl ve spolupráci se členem skupiny Čankišou a režisérem Pierrem Nadaudem.

Brno Představení Na větvi! divadelního souboru Decalages mělo premiéru včera v půl osmé v brněnském multikulturním centru Stadec na Kounicova. Shlédnout ji přišly desítky diváků. Účinkujícími byli sami zakládající členové souboru Decalages, česko-francouzská dvojice Seiline Vallée a Salvi Salvatore, a jeden hudebník, člen skupiny Čankišou David Synák. Režisérem projektu je Pierre Nadaud, francouzský filosof, klaun, tanečník, režisér, choreograf a pedagog, který v současné době vede ateliér klaunské, scénické a filmové tvorby na brněnské JAMU.

Seiline Vallée a Salvi Salvatore, akrobaté i herciInscenace souboru Décalages vycházejí z principů nového francouzského cirkusu s důrazem na vzdušnou akrobacii, kterou propojují s fyzickým, pouličním, loutkovým i klasickým divadlem. Výsledkem je představení složené z akrobacie, hudby i interakce s divákem. „Když chcete slyšet velkou pravdu, je důležité být hezky oblečený. Třeba vy pane, vy jste se oblékl opravdu hrozně,“ hovořila Seiline Vallée přímo k jednomu z diváků.

Mluvené slovo bylo hlavní novinkou projektu. Herci přednesli básně frankofonního básníka Geo Norge. „Norge popisuje jednoduchým jazykem rozmanité věci normálního života, proto jsme vybrali právě jej. Dokáže oslovit i ty, kteří poezii moc neholdují,“ sdělil Salvi Salvatore. Tématem téměř hodinové hra bylo především hledání individuální pravdy a sebe sama. Rekvizity tvořila pouze akrobatická šála a vysutá hrazda, židle a několik stojanů na noty. Závěrečný potlesk diváků vyvolal herce k pokloně víc než třikrát a ohlasy byly kladné. „Umí se skvěle hýbat, jako akrobaté jsou skvělí. A bylo to i vtipné,“ zhodnotil představení Zdeněk Sikora.

Seiline Vallée a Salvi Salvatore se vzdušné akrobacii věnují již od roku 2007 a v tomto oboru patří ke špičce ve střední Evropě. Jsou například držiteli ocenění Grand Prix Perla Sasiadow na mezinárodním divadelním festivalu v Lublinu nebo cenou diváků na mezonárodním festivale alternativních divadel Tempus Art na Slovensku.

Klíčová slova: divadlo, akrobacie, premiéra, Decalages

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.