15.11.2019 14:54


Akademici Masarykovy univerzity uctili památku obětí nacismu na Kounicových kolejích

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Kounicovy koleje za druhé světové války sloužily jako věznice a popraviště brněnského gestapa, které sídlilo na nedaleké právnické fakultě. O život zde přišlo několik set lidí, přes 35 tisíc jich bylo vězněno. Tyto události si akademici připomněli ve čtvrtek podvečer při pietním setkání v areálu kolejí. 

Budova Kounicových kolejí v brněnských Žabovřeskách. Foto: Miroslava Putzlacherová

Brno - Neveselý příběh začal 17. listopadu 1939, kdy gestapo a příslušníci SS vtrhli do Kounicových kolejí. 173 studentů ještě týž den poslali do koncentračního tábora v Sachsenhausenu, zbylá pětistovka se musela vystěhovat. Koleje byly proměněny ve věznici a tuto funkci plnily až do konce války. 

 

Děkan fakulty sociálních studií Stanislav Balík v doprovodu studenta po složení věnce. Foto: Miroslava Putzlacherová

Pietní setkání zahájili studenti Masarykovy univerzity, kteří přečetli jména zhruba sedmi set obětí zastřelených nebo oběšených na dvoře Kounicových kolejí. Popravy se konaly přímo pod rytinou svatého Václava, na které jsou dodnes jasně zřetelná slova: Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím. Pod rytinou složili zástupci univerzity i jednotlivých fakult věnce a poklonili se památce umučených. 

 

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš při proslovu. Foto: Miroslava Putzlacherová

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém emocionálním proslovu vyjádřil obdiv vůči odvaze vězněných. Co se tehdy na tomto místě dělo, přiblížil na příkladu rodiny Lančíkových. Kromě otce a syna, kteří uprchli na západ, přišla o život právě v Kounicových kolejích celá širší rodina. „Musíme si připomínat jména hrdinů a mučedníků a pečovat o jejich příběhy. Jsme jejich velkými dlužníky. Právě díky nim se z tohoto místa hrůzy, krutosti, zvrácenosti a podlosti stalo místo odvahy, lidské velikosti, naděje a víry,” řekl. 

 

Zúčastnění skládají květiny a svíce a vzdávají úctu obětem. Foto: Miroslava Putzlacherová

Zúčastnění akademici, studenti i veřejnost položili květiny a rozsvítili svíce na místě, kde nacisté popravovali vězně. V tichosti pak uctili památku obětí z řad studentů a profesorů i všech, kdo položili svůj život za svobodu a demokracii.


Otisk ruky na znamení boje proti zlu a totalitě. Foto: Miroslava Putzlacherová

Na znamení odporu vůči totalitárním režimům a jako závazek neustupovat zlu akademici i veřejnost obtiskli své dlaně na černé plátno. To se brzy pokrylo bílou barvou. 

 

Pamětní síň v Kounicových kolejích. Foto: Miroslava Putzlacherová

Po ukončení oficiální části měli účastníci možnost nahlédnout do pamětní síně v Kounicových kolejích. Tam si prohlédli dokumenty či dobové fotografie a předměty, například úbor vězně koncentračního tábora nebo fotografii šibenic, které stály na dvoře kolejí. 

Klíčová slova: Kounicovy koleje, gestapo, Masarykova univerzita, pieta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.