13.05.2014 18:01


Agility je hlavně o spolupráci člověka se psem, říká závodnice

Autor: Haraštová Vendula | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sportem ku zdraví. To platí nejen pro člověka, ale i pro jeho čtyřnohého mazlíčka. Také psi potřebují pohyb a právě proto vzniklo agility, které  je podobné koňskému parkuru. Pes se společně se svým pánem snaží co nejrychleji proběhnout překážkovou trať a zároveň udělat co nejmenší počet chyb. Agility zaručuje nejen zlepšení fyzické kondice, ale i zábavu a zajímavou spolupráci lidí se zvířaty.

Agility je sport pro všechny. Pro mladé i staré, jak pro lidi, tak i psy. Mladá závodnice a trenérka Michaela Sýkorová z Moravské Třebové se této aktivitě věnuje už osm let a vřele toto sportovní odvětví doporučuje všem majitelům nejlepších přátel člověka.

 

Co vás k agility přivedlo?

Našla jsem náhodou inzerát v novinách, kde zvali všechny nadšence, aby si přišli společně se svými psy tento sport vyzkoušet. Docela mě to zaujalo, tak jsem se akce zúčastnila. Od té doby jsem u agility zůstala.

Kolik času věnujete tréninku?

Mám fenku Sindy a psa Danteho, cvičím s oběma. Sindy je už starší, proto se více zaměřuji na trénování Danteho. Obvykle cvičíme jednou týdně. K tomu ještě vedu a trénuji skupinu závodníků a skupinu štěňat, oběma se rovněž věnuji jednou týdně. Občas se účástním také intenzivních tréninků o víkendech. Co se týče závodů, na ty jezdím během hlavní sezóny (od března do října) průměrně jednou měsíčně, někdy i víckrát.

Na závody se může přihlásit kdokoliv nebo je potřeba nějaká licence či průkaz?

Na oficiální závody se smí přihlásit jen ten, kdo má vystavený výkonnostní průkaz od klubu Agility České republiky. Na neoficiální závody, které nepořádá klub Agility České republiky, se může přihlásit a zúčastnit se jich v podstatě každý, kdo má splněny věkové podmínky psa pro účast. Musí mu být nejméně osmnáct měsíců.

Michaela Sýkorová. Foto: Vendula Haraštová

V jakých disciplínách se závodí?

Na závodech se běhají buď pouze zkoušky, nebo tři běhy. To je jedna zkouška, agility a jumping. Agility je běh složený ze dvou druhů překážek, skokových a s kontaktními zónami jako třeba kladina nebo houpačka, dále z tunelů a slalomů. Jumping je běh bez zónových překážek. Zkouška je podle výkonnostní kategorie, kdy A1 má nejlehčí běhy, A2 je střední obtížnost a A3 nejtěžší. Právě do této třetí kategorie jsme se nedávno s Dantem dostali, je to jeden z našich největších úspěchů.

Od roku 2011 se věnujete i trenérství, co to obnáší?

V našem klubu u mě trénují hlavně závodníci nebo týmy se štěňátky. Trénink vedu tím způsobem, že na začátku vymyslím trať a společně postavíme překážky. Následuje prohlídka psovoda, aby si pamatoval, kudy trať vede, jak správně má vézt, kdy se má otočit a podobně. Potom každý jednotlivě zdolává trať a já ho během toho opravuji a radím, co dělá špatně nebo co by šlo provést lépe.

Nebývají na závodech či trénincích problémy s pejsky?

Závodní psi jsou většinou na kontakt s jinými psy zvyklý, tam nebývají problémy. Občas máme na tréninku nějaká „nedorozumění“, která musíme řešit. Ale obvykle se to vyřeší tak, že se psi k sobě pustí a oni si vyjasní pozice a zklidní se sami.

Může agility cvičit každý nebo jen určitá psí plemena?

S agility může teoreticky začít úplně každý. Nezáleží ani na věku psa či psovoda, ani na plemenu. Pes by měl mít alespoň základní poslušnost, měl by reagovat na přivolání a mít s páníčkem pevnější vztah, neměl by se ho bát. Jinak doporučuji začít agility dělat pod nějakým zkušenějším trenérem, který dokáže dobře poradit. Je rovněž lepší zajít na nějaké cvičiště.

Musí mít psovod nějakou fyzickou kondici?

Asi ano. Fyzicky náročné agility určitě je, jak pro psovoda, tak i pro pejska. Ale myslím si, že to může zvládnout skoro každý. Záleží také na zdravotním stavu obou. Jako každý sport slouží ke zlepšení fyzické kondice.

Co vás osobně na tomto sportu baví nejvíce?

Baví mě to, že hodně závisí na vztahu psovoda se psem. Jde hlavně o spolupráci. Dále se jedná o příjemně strávený čas páníčka se psem. Na závodech je to adrenalin a i úspěch je samozřejmě příjemný.

 

 

Medailon

Michaela Sýkorová se narodila v roce 1993 v Moravské Třebové. Odmaturovala na místní Integrované střední škole v oboru sociální činnost. Ve studiu momentálně pokračuje na Vyšší odborné škole v České Třebové. Agility se aktivně věnuje od roku 2006, působí nejen jako závodnice, ale i jako trenérka.

Klíčová slova: agility, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.