10.03.2014 10:45


Adventure golf není jen zábavou pro děti

Autor: Bureš Michal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Skalní stěny, můstky přes umělé vodní překážky a kamínkové pláže lemované bujnou vegetací, ze které vykukují plyšové opice. I takto může vypadat hřiště na adventure golf. V českém prostředí je to nový sport, který ale vznikl v USA již ve 20. letech minulého století a který spojuje prvky minigolfu i golfu klasického.

Brno – Adventure golf je rekreační hrou pro celou rodinu, ale i samostatným sportem, ve kterém se profesionální hráči utkávají na světových mistrovstvích. První hřiště určené pro tuto sportovní aktivitu je v České republice v provozu teprve od roku 2009. Za uplynulých pět let ho doplnilo více než deset dalších sportovišť, kde mohou zájemci vyzkoušet tuto zatím ne příliš známou formu zábavy.

Hráč adventure golfu. Foto: Michal Bureš

Ačkoli tento sport na první pohled připomíná minigolf, v mnoha rysech se od něj liší. „Oproti minigolfu se adventure golf odlišuje tím, že na dráhách leží napodobeniny přírodních překážek v podobě kamenů či terénních nerovností. Jiný je rovněž podklad dráhy. Jedná se o umělou imitaci trávy, nikoli o betonový povrch známý z minigolfu. Současně je oproti minigolfu rozdílný v tom, že dráha je ohraničená geometricky nerovnými stěnami vyskládanými z cihliček, případně z kamenů. To znesnadňuje využívání odrazů při odpalu,“ popsala specifika tohoto sportu zaměstnankyně provozovny adventure golfu v Brně – Řečkovicích Veronika Chlupová.

Cílem tvůrců hřišť pro adventure golf je tedy vytvořit zmenšenou kopii klasického golfového areálu. Stejně jako u golfu i zde hráči vstupují přímo na hrací plochu a sami překonávají vytvořené terénní nerovnosti. Hra má blízko ke klasickému golfu také kvůli používání skutečných golfových míčků, které mají hráči za cíl postupně dostat do všech 18 jamek stejně jako u golfu. Vítězí pak ten z nich, který dopravil míček do jamek v součtu s nejmenším počtem odpalů. 

Pro tento sport je typické také atraktivní prostředí, které velmi často obsahuje nějaký tematický motiv. Obvykle se jedná o imitaci tropického ostrova nebo fantaskní pohádkové krajiny. „Právě z tohoto důvodu tato sportoviště nejčastěji navštěvují rodiny s dětmi, kdy se společně s potomky velice dobře baví také dospělí,“ dodala Chlupová. „Syn se tu dobře zabaví a já jsem rád, že se taky můžu nějak poklidně odreagovat,“ potvrdil její slova návštěvník brněnského hřiště Aleš Kotek.

V adventure golfu se však pořádají i soutěže, kterých se účastní profesionální hráči z celého světa. Mezi nejznámější zahraniční sportovní klání se řadí US Open, US Masters a mistrovství světa, ve kterém v předchozích ročnících již desetkrát zvítězila česká profesionální hráčka adventure golfu Olivia Prokopová. Také v Česku se již i přes zdejší krátkou historii tohoto sportu začaly organizovat pravidelné soutěže. „V adventure golfu se pořádají Czech Championship, Czech Open a Czech Masters. Letos všechny tři proběhnou na hřišti v Plasích u Plzně,“ sdělil prezident Czech Minigolf Open System Association a otec desetinásobné mistryně světa Jan Prokop.

Počátky adventure golfu se datují od 20. let 20. století, kdy první nadšenci do tohoto sportu v USA vybudovali nejstarší hřiště na světě. Již v roce 1930 se pořádala v USA první soutěž na profesionální úrovni, a v současnosti se adventure golf hraje ve Spojených státech na více než 50 tisících hřištích. 

Klíčová slova: adventure golf, sport, volný čas

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.