27.03.2011 14:56


Administrace není složitá, myslí si koordinátorka pro mezinárodní programy Erasmus

Autor: Barbora Hanousková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Nominace na studijní program Erasmus jsou již pár týdnů rozdané. Pro ty, kteří se chystají do zahraničí, teď začíná proces nezbytného papírování. O přihlašování mluvila koordinátorka pro mezinárodní programy Erasmus Tamara Muchová.

Tamara MuchováBrno Zda se studenti v jednom z příštích semestrů podívají na zahraniční univerzitu, je rozhodnuto už několik týdnů. Všechny teď čeká přihlašovací proces, při kterém jim svou pomoc nabídne Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzity. O přihlašování mluvila jeho zaměstnankyně Tamara Muchová, koordinátorka pro mezinárodní programy Erasmus.

Co studenty po nominování čeká?

Každý student musí kontaktovat zahraniční školu a přihlásit se ke studijnímu pobytu na ní. Vyhledá si stránky zahraniční instituce a najde si na nich co nejvíce aktuálních informací, zejména do kdy je potřeba poslat přihlášku. Pokud tyto informace studenti nenajdou na internetu, musí kontaktovat školu, my je nemáme.

Kdy zpravidla bývají termíny podávání přihlášek?

Termíny mohou být různé. Každá země i univerzita má své, v závislosti na začátku semestru a celém jejich administrativním procesu. Některé termíny bývají už třeba teď koncem března nebo začátkem dubna. Většina z nich je ale až koncem května nebo června.

Co následuje, když už student ví, kdy má přihlášku poslat?

Musí vyřešit samotnou přihlášku, zjistit si, jakým způsobem se posílá, například jestli je papírová nebo online. Zároveň s tím musí řešit i otázku ubytování.

V čem vidíte největší problém při přihlašování?

Velkým úskalím může být právě ubytování. Záleží na tom, jak k tomu každý student přistupuje. Nemůže čekat, že mu někdo všechno zařídí, nebo že je servis daný programem. Ne všechny školy ubytování nabízí, studenti musí hledat sami a to může být zádrhel.

Je možné, že studenta na školu nepřijmou, i když je nominovaný?

Přihlášení by měla být jen formalita, už to není žádný krok ve výběrovém řízení, a tak by se to nemělo stát. Program funguje na základě bilaterálních smluv, které jsou dopředu dané a uzavřené. Pokud se školy dohodnou na nějaké výměně studentů, na jejich počtu, nemělo by se stát, že škola nějakého studenta odmítne.

Stává se, že student na zahraniční školu nenastoupí, protože nezvládne administrativní proces?

Administrace není složitá, takže to může nastat jen v případě, že se na to student vykašle. Pokud si to hlídá, není důvod, aby to nezvládl.

Čekají studenty letos nějaké změny?

Zásadní změnou je nová podmínka získání minimálního počtu kreditů. Loni to bylo patnáct, od příštího roku dvacet. Druhá novinka je Směrnice o uznávání zahraničního studia, která je teď ve fázi tvorby a schvalování.

Centrum jazykového vzdělávání studentům s administrací pomůžeCo směrnice upravuje?

Zásadním způsobem sjednotí uznávání předmětů a hlavně budou pravidla uznávání psaná. Doteď psaná nebyla a na každé fakultě to fungovalo trošku jinak. Uznávání bude pro studenty jednodušší. Bude transparentní a spravedlivé pro všechny a především budou mít všichni jistotu, zda jim předměty opravdu uznají. Dřív s tím na některých fakultách mohly být problémy.

Kdy bude tato směrnice hotová?

Vedení ji bude schvalovat devatenáctého dubna, platná bude od nového akademického roku.

Nominace je závazná. Pokud ji student ze závažných důvodů odmítne, hrozí, že se k tomu bude přihlížet, bude-li o stipendium znovu žádat?

Na oznámení, které student dokládá ke zrušení pobytu, je věta, že to vliv mít může. Záleží však na oborovém koordinátorovi na katedře. Pokud nastane situace, že bude přetlak studentů, koordinátor může přihlédnout k tomu, že student už možnost vycestovat měl. Kdyby to byly důvody vyšší moci, koordinátor to může zohlednit. Rozhodnutí je plně na něm. My si tyto informace vedeme pro případ, že bychom to museli zvážit, ale zatím taková situace nestala.

Klíčová slova: Erasmus, Tamara Muchová, přihlašování na Erasmus, uznávání zahraničního studia

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.