30.10.2020 21:39


Abych se uživil, musel jsem se naučit něco nového, říká muzikant

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Turné, koncerty, svatby nebo oslavy. Právě tyto události tvoří většinu příjmu hudebníků. Současná koronavirová situace ale neumožňuje pořádání kulturních akcí. Scénář z letošního jara se opakuje a není jisté, kdy skončí. Uživit se hrou na hudební nástroj je momentálně téměř nereálné. Sedmadvacetiletý profesionální muzikant Martin Matuška si proto musí hledat práci mimo svůj obor.

Martin Matuška hraje na kontrabas, autor fotografie: Tomáš Ondrašik

Brno – Martin Matuška se celý život věnuje hudbě. Vystudoval hru na kontrabas na konzervatoři v Kroměříži. Letos na jaře dokončil bakalářské studium na Janáčkově akademii múzických umění. Již při studiu se mu otevřely dveře k mnoha zajímavým hudebním nabídkám. Stejně jako všem muzikantům i jemu ale protikoronavirová opatření většinu jeho plánů zkazila. „Měl jsem rozjednaných celkem dost pracovních nabídek, ale příchod koronaviru je všechny smetl ze stolu,“ říká Matuška.

V červnu jste dokončil bakalářské studium na Janáčkově akademii múzických umění. Objevily se poté nějaké zajímavé pracovní nabídky?

Ano a bylo jich celkem dost. Bohužel přišel koronavirus a všechno to zarazil. V mém oboru to funguje tak, že konkurzy, například do orchestru, se vypisují vždycky, když nějací členové odchází. Vzhledem k aktuální situaci se ale nikomu končit nechce. Není se čemu divit, členové orchestru momentálně dostávají plat v celé své výši, i když nesmějí hrát pro publikum. Stát se je tak snaží podržet, ačkoliv to samozřejmě nepůjde věčně. Zatím to tak ale funguje. Proto nyní zůstávají i ti, co měli v plánu odejít.

Měl jste nějaké pracovní závazky už v průběhu studia? 

Hrál jsem třeba ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, také v mnoha kapelách, ať už folklórních, jazzových nebo cimbálových. Stálé pracovní místo mám jako učitel na základní umělecké škole. To je také jediná práce v oboru, která mi zůstala i během pandemie. Sice v online podobě, ale aspoň něco.

Kdyby na jaře nepřišla pandemie koronaviru, máte představu, kde všude byste teď hrál?

Ano, teď bych měl pravděpodobně své místo ve dvou filharmoniích. K tomu bych hrál s kapelami na kulturních akcích jako jsou například svatby nebo oslavy.

Chybí vám peníze na živobytí?

Ano, chybí. 

Jak to řešíte?

Snažil jsem se hledat práci mimo svůj obor. Věnoval jsem tomu hodně času. Už mě nelákají jednorázové brigády, kde mi sice na konci dne vyplatí tisíc korun na ruku, ale jako člověka mě to nikam neposune. Často mi kvůli postupným protikoronavirovým opatřením zrušili pracovní nabídky, které mi vyhovovaly. Takže teď tu situaci řeším tak, že se snažím vzdělávat v úplně jiném oboru, abych v něm mohl co nejdříve pracovat. A samozřejmě mě podporuje rodina a přátelé.

Hodně muzikantů využívá tento čas k práci na nových deskách, co vy?

Na své vlastní tvorbě momentálně nepracuji. Ale měl jsem možnost být součástí nahrávání připravovaného propagačního CD Pražské komorní filharmonie.

Co online koncerty, nelákalo by vás nějaký uspořádat?

Napadlo mě to, ale tyhle online akce nejsou moc dotované. Diváci na ně přispívají dobrovolně. Uspořádat takový koncert je celkem náročné. Navíc se bohužel nedá ani pořádně zkoušet, pokud se má člověk řídit aktuálními nařízeními vlády. Takže kapely, ve kterých jsem před pandemií hrál, teď momentálně nefungují.

K tomu ještě pokračujete v magisterském studiu, jak je teď studium realizované?

Ve škole chápou, jak je pro nás hudebníky tato situace náročná. Takže nám posílají elektronickou cestou věci, které si máme přečíst a naučit se je. Praktické hodiny řeším individuálně domluvou s profesorem. Té online výuky je momentálně v podstatě mizivé procento.

Aby to nebylo jenom o překážkách, které tato doba přináší - našel byste i nějaká pozitiva?

Určitě. Abych se uživil, musel jsem se naučit něco nového. Mám tak možnost rozvíjet se v úplně jiných směrech. Kdyby nebyl nouzový stav, tak bych byl zajetý ve starých kolejích a k těmto věcem bych se pravděpodobně nikdy nedostal.

Klíčová slova: muzikant, koronavirus, práce, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.