08.11.2013 13:49


Absolventů s praxí ubývá a to je problém, říká manažer Gálik

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

„Předchozí zkušenosti máte?" S touto frází se často setkávají studenti při hledání práce. Požadavky na schopnosti a dovednosti se stále zvyšují. Toho jsou si vědomi lidé ze společnosti UNIFER. S tím, jak se snaží pomoci studentům k získání praxe a zaměstnání, nás seznámil manažer společnosti Stanislav Gálik. 

Brno – Obecně známý fakt, že zaměstnavatelé postrádají u absolventů praxi, je pro studenta vysoké školy téměř denním chlebem. Studenti technických oborů mají větší pravděpodobnost budoucího uplatnění, než jedinci studující humanitní obory. I pro takové je ale místa dostatek, pokud mají něco, co ostatním schází. Tuto přidanou hodnotu chce zájemcům dát UNIFER.

Co je to vlastně UNIFER?

UNIFER vznikl jako nápad několika lidí, kteří se zhruba před rokem rozhodli vytvořit projekt, který propojí komerční a akademickou sféru, čímž vznikne možnost spolupráce účastníků na praktických a reálných projektech. V čele stojí David Rusňák. Já jsem se tam dostal, až když už byl základní koncept vymyšlený, s tím, že budu pomáhat s marketingem. Po čase jsme se shodli na tom, že bychom i vedení měli pomalu předávat do rukou studentů. Proto jsme našli Romanu Pokornou, která kolem sebe shromažďuje studenty a tvoří vlastně takové druhé vedení.

Vyvíjí se projekt nějak?

Ano, vidíme v něm potenciál a smysl, proto do něj chceme investovat více energie. Z původní vize patnácti až dvaceti projektů za semestr bychom se rádi v horizontu roku dostali až na sto. Chtěli bychom být portfoliem pro různé podniky, které by u nás mohli najít to, co hledají.

To je tedy co?

Často se mi stává, že za mnou studenti přijdou a ptají se, co mají dělat po škole, když je situace na pracovním trhu těžká. Já se jich ptám, co dělali celou dobu a oni odpovědí, že studovali. Tak se ptám na praxi a dozvím se, že kromě toho studia nedělali nic. A to je průšvih. Firmy zoufale chtějí kvalitní absolventy a těch je méně, než se zdá. Vždycky, když vidím studenty s potenciálem, nejraději bych je vzal a začal na nich pracovat. Brno vidím jako takové malé Silicon Valley. Stává se obrovským technologickým centrem. Je tu neuvěřitelný počet studentů na poměr obyvatel. Řekli jsme si, že je strašná škoda tenhle potenciál nevyužít. UNIFER si představujeme jako skleník, kde každý, kdo do něj přijde, roste rychleji. 

V čem je UNIFER jiný?

UNIFER vidíme jako kreativní místo, kde uměle nevytváříme pozice, do kterých bychom dosazovali lidi, ale naopak vytváříme podmínky lidem přímo na míru. Chceme, aby studenti na projektech dělali, protože je to baví, ne protože musí.

Požadujete od studentů něco na oplátku?

Vlastně nic. Možná jen kvalitně odvedenou práci pro vybrané firmy.

Když se chce k projektu někdo připojit, co musí udělat?

Student se podívá na stránky www.unifer.cz a tam se zaregistruje. My ho bezprostředně potom oslovíme a buď ho pozveme do nějakého z už běžících projektů, nebo mu dáme informaci o tom, kdy se uskuteční nejbližší výběrové řízení. Pokud by byl ale netrpělivý a moc by o spolupráci stál, může nám napsat e-mail. My si ho pozveme a s radostí vyslechneme. To nejdůležitější je totiž chtít. Tento semestr se přihlásilo sto padesát lidí, brali jsme jich větší polovinu. Druhý den jsme se s nimi střetli, představili jim projekty a mentory. Studenti pak pracují v pozadí s investorem. Pod vedením zkušených lidí do stanoveného deadlinu předkládají výsledek své práce.Pokud se zadavateli projekt líbí, přijme ho, zafinancuje a uskuteční. Po tom všem student odchází s další kolonkou do životopisu a novými zkušenostmi.

Jak moc je to náročné?

To záleží na studentovi samotném. Může být v jednom projektu nebo ve třech. Pravdou ale je, že čím víc tomu věnuje, tím víc dostane.

Co z toho máte vy jako společnost?

Dobrý pocit. V minulém projektu šest studentů pro jednu společnost vymýšlelo uživatelské prostředí systému. To, v čem teď pracuje přes padesát tisíc lidí každý den, vymyslela skupinka mladých studentů, což je přeci úžasné. Baví nás, že můžeme lidem poskytnout prostor pro jejich rozvoj.

Může student něco dělat, když zjistí, že je toho na něj moc nebo ho to nebaví?

Nic se neděje. Kolegové z týmu budou asi smutní, ale když překousne toto, je to v pořádku.

Jak dlouho s vámi můžou zájemci spolupracovat, pouze jeden semestr?

Vůbec ne, opět záleží čistě na nich. Čím déle s námi budou chtít být, tím lépe. Nechceme někoho vzít a rychle ho něco naučit. Chceme mu naopak dát co nejvíce.

Proč vás firmy vyhledávají?

Máme teď například guerillovou kampaň ve formě soutěže, jejíž cílem je dosáhnou co největšího zisku za použití omezeného rozpočtu. Pracuje na ní více lidí, ale zrealizuje se návrh pouze jednoho z nich. Ten nejlepší vyhraje. Vítěz pak dostane odměnu pět tisíc korun. Z pohledu zadavatele je to neskutečně výhodné. Výborný nápad zpracovaný se vším všudy a za takové peníze? V reklamní agentuře by jim řekli, že si spletli dveře.

Nemůžete přeci ale přijmout každého, kdo přijde a řekne, že s vámi chce pracovat.

Pro nás je radost nafukovat se. Zatím se pořád rozšiřujeme. Teď například hledáme nové prostory v centru. Naším snem je vytvořit zázemí, kde bude herní a tradiční zóna, ale také kuchyňka s plnou ledničkou. Tak jako v jiných celosvětově známých firmách. Když se dívám, jak to funguje u nich, říkám, si, co nám brání v tom, abychom to měli stejně?

Klíčová slova: UNIFER, praxe, studium, projekty, rozvoj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.