27.03.2018 21:13


Absolventi vysokých škol se znovu mohou ucházet o stáž v Evropském parlamentu. Uspějí z nich méně než tři procenta

Autor: Michaela Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Evropský parlament vypsal výběrové řízení pro uchazeče o stáž. Zájemci se mohou hlásit do poloviny května. Konkurence je velká – ze zhruba 25 tisíc jich uspěje jen 600. V loňském roce se to však podařilo Tereze Domanské, absolventce Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V březnu se po téměř půl roce vrátila z Bruselu, kde pracovala v právním oddělení europarlamentu.

Stážisté se mohou dostat i do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Foto: Michaela Dvořáková.

Praha, Brusel, Štrasburk – O některé z placených míst určených stážistům v Evropském parlamentu se v příštích měsících budou ucházet tisíce Evropanů. Méně než tři procenta z nich však uspěje. Tereza Domanská, která loni dokončila studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, ale měla štěstí.

Doposud neví, proč vybrali právě ji. „Asi se předpokládá touha být evropským občanem a znát jazyky. To splňují ale všichni, co se tam hlásí,“ uvažuje nad tím, jaké společné rysy vybraní stážisté splňují. Ti jsou ale prý jinak hodně rozdílní. „Nejsou žádné národní kvóty, nás bylo jen šest Čechů,“ doplňuje podmínky výběrového řízení.

Podle informačního webu europarlamentu musí zájemci pocházet z některého členského státu a být starší osmnácti let. Na výběr mají mezi obecnou stáží v generálním sekretariátu, novinářskou stáží anebo zaměřením na lidská práva. Podle mladé právničky však humanitní obory určitě nejsou podmínkou. „Když se přihlásí někdo, kdo je z přírodovědy, tak je to naopak plus. Není tam taková konkurence,“ říká. Velkou šanci podle jejího názoru mají i informatici.

Absolventka před rokem pilovala přihlášku. Její úsilí se vydařilo, od října do února se mohla na evropské úrovni věnovat azylovému a migračnímu právu, které ji zajímá. Uvažuje dokonce, že by se později v budoucnu chtěla do Bruselu vrátit. „Teď bych nějaký čas chtěla být tady, ale mrzí mě špatná nálada vůči EU. Uvědomuji si nepochopení ze strany Čechů, jaké výhody nám členství dává,“ popisuje šok, se kterým se po návratu setkala.

Pětiměsíční život v hlavním městě unie byl podle ní velmi přínosný. „Bylo to super, osvobozující žít jen sama se sebou. Člověk si ale nesmí moc uvědomovat, kdy to bude končit,“ upozorňuje. Domanská říká, že absolvovaná praxe ji především naučila nebát se mluvit před lidmi a sdělovat své názory.

Ema Grajcarová, která vystudovala na Masarykově univerzitě ekonomii, má obdobnou zkušenost. Před rokem absolvovala politickou stáž u europoslance Luďka Niedermayera. „Pan poslanec se nás snažil zapojit kamkoliv se dalo, ptal se na naše názory a diskutoval s námi, kdykoliv byla příležitost,“ pochvaluje si své zkušenosti bývalá studentka.

Kromě europarlamentu nabízejí v průběhu roku možnosti stáží i jiné instituce Evropské unie. V létě se například zájemci mohou hlásit do Evropské komise či Rady EU. Podle Terezy Domanské jsme v České republice ale teprve na začátku uznání přidané hodnoty, kterou taková praxe může mít.

Přiznává, že pro cizince stáž představuje spíš jen odrazový můstek k dalším pozicím. I proto ji velmi bavilo navazování kontaktů. „Je strašně zajímavé si vyměňovat různé pohledy na svět a obohacovat se myšlenkami. A navíc, člověk nikdy neví, kdy se mu bude hodit někoho znát,“ uzavírá Domanská své zážitky.

Klíčová slova: Evropský parlament, stáže pro absolventy, Evropská unie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.