28.02.2013 09:30


Absolventi odborných škol mají s rekvalifikací vyšší možnost uplatnění

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Celoživotní vzdělávání a rekvalifikace představuje snažší cestu k zaměstnavateli. Úbytek studentů na odborných školách a zvyšující se nezaměstnanost by mohly vyřešit vzdělávací projekty zaměřené na konkurenceschopnost absolventů na trhu práce.

Brno – Konference již třetího celorepublikového projektu Uznávání neformálního a informálního vzdělávání (UNIV) se konala toto úterý v hotelu Voroněž. Letos si její iniciátoři dali za cíl propojit projekty kvalifikace a rekvalifikace s trhem práce. „Snažíme se o lepší fungování odborného vzdělávání, spolupráci se zaměstnavateli a úřady práce. Jde o evropský model, kdy propojením pedagogické praxe a konkrétních firem umožníme nezaměstnaným lepší zapojení do pracovního prostředí,“ popisuje přínos projektu jedna z organizátorek Ivana Choutková.

Logo projektu Uznávání neformálního a informálního vzdělávání

První projekt záštiťovalo Ministerstvo školství již v roce 2005, kdy se školy připravovaly na vzdělávání dospělých. „UNIV3 je sice nejkratší, ale také nejsložitější částí. Proces uznávání je velmi podstatnou složkou, nicméně výběrová řízení jej protahují,“ potvrzuje manažerka Jana Bydžovská. Kromě tvorby akreditovaných rekvalifikačních středisek se budou školit odborní průvodci, kteří zájemcům poradí s výběrem kurzu tak, aby dokázali úspěšně složit závěrečné zkoušky.

Projekt je primárně určen pro podporu odborných škol, ale přináší s sebou také informace pro vysokoškolské studenty. Snaží se zvýšit konkurenceschopnost absolventů a pro výsledky srovnatelné v evropském měřítku zavádí přepočet na Evropský rámec kvalifikací (EQF). Ten představuje hodnocení jedince podle dosažených výsledků vzdělání. I když je EQF zatím ve svých začátcích, do budoucna se počítá s jeho běžným používáním.

Organizátoři UNIV3 rozdělili do severní a jižní části podle krajů. V jižní části se zapojilo již 109 škol a většina z nich se účastnila i předešlých fází. Jednou z nich je Střední odborná škola elektrotechnická v Hluboké nad Vltavou. „Dalším vzděláváním se zabýváme asi 27 let. Máme poměrně velkou nabídku rekvalifikačních oborů a usilujeme o akreditaci dalších,“ uvedl ředitel školy Jan Staněk.

Více informací o EQF a UNIV3 naleznete na Metodickém portálu rámcových vzdělávacích programů a na stránkách projektu UNIV3. 

Klíčová slova: školství, celoživotní vzdělávání, rekvalifikace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.