05.04.2014 14:36


A žili šťastně až do něčí smrti

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tento týden v USA odvysílali závěrečný díl komediálního seriálu Jak jsem poznal vaši matku (v originále How I met your mother). Sitkom postupem času a sérií sice ztrácel svůj původní šmrnc, ale i přesto jsem u něj, stejně jako mnoho dalších diváků po celém světě, vydržela až do poslední odvysílané epizody. A po ní se strhla vlna nevole. Pokud se rozhodnete číst dál, mějte prosím na paměti, že text obsahuje klíčové části děje (nejen) posledního dílu.

Co nejpohodlněji jsem se usadila na židli, rozhodnutá užít si každou vteřinu závěru mého kdysi tak oblíbeného seriálu How I met your mother (HIMYM). Popravdě musím uznat, že poslední roky jsem HIMYM sledovala už jen ze zvyku, a taky proto, že jsem se těšila na ono klíčové poznání Matky. Po třiačtyřiceti minutách a závěrečných titulcích jsem si nebyla jistá, co si o tom všem mám myslet. Mou představu o pohádkovém konci tvůrci zadupali hluboko do země. Vendula Gregorovičocá

Matka vystupovala v celé poslední sérii. O tom, jak vypadala, nebylo pochyb. V jedné z posledních epizod byl dokonce stručně shrnut její životní příběh. Na konci diváci čekali happy end. Dočkali se smrti Matky. Moc dobře vím, že život není vždycky optimistický a duhoví jednorožci spolu neuhání po rozkvetlé louce do západu slunce. Ale vždyť přece stačilo, aby se potkali pod tím žlutým deštníkem, který procházel všemi devíti sériemi a který se stal pomyslným symbolem celého seriálu, a to by stačilo.

Dobrá, možná bych se se smrtí Matky ještě dokázala smířit, přece jen jsem si k ní nevybudovala až takový vztah jako k ostatním postavám, její tvář se objevila poprvé až na konci osmé řady. ALE. Proč vlastně Ted (Otec) vyprávěl svým dvěma dětem onen nekonečný příběh o jejich úžasné Matce? Bylo to proto, aby na ni společně zavzpomínali? Ne. Bylo to proto, aby se jich mohl zeptat, jestli může pozvat na rande tetu Robin. TU Robin, ke které celých devět let seriálu stále střídavě něco cítil. Se kterou se scházel a rozcházel. Tu, která mu řekla, že ho nemiluje, a až v den své svatby s jiným mužem si to rozmyslela. Tu, která si nakonec vzala Tedova nejlepšího kamaráda, aby se s ním za pár let rozvedla. Rozvod Robin nevyčítám, každé druhé manželství končí rozvodem. Ale přijde mi zvláštní, že si až po svatbě uvědomila, že jejím vyvoleným byl vždy Ted a žárlila na jeho štěstí s Matkou. Jejich idyla ale nakonec netrvala dlouho a ve výsledku Robin dostala to, co chtěla.

Netvrdím, že seriál skončil špatně, když se nad tím zamyslíte, tvůrci konec vymysleli velice kreativně. Spokojeni by měli být jak zastánci dvojice Ted-Robin, tak zastánci Teda a Matky. Ale především ti druzí jmenovaní nejsou. Proč? Dle mého názoru je to tím, že Matka v příběhu vystupuje jen proto, aby Tedovi porodila děti. Robin totiž děti od začátku nechce (a nakonec zjistí, že ani mít nemůže) a v tom je základní kámen úrazu v jejím vztahu s Tedem - ten totiž odjakživa touží po dětech. A těm také svůj příběh v uvozovkách „o Matce“ od prvního dílu vypráví. Ale celých osm řad je o jeho poflakování s partou kamarádů v baru, devátá o svatbě, na jejímž konci se s Matkou potká. Dojde k setkání, Matka odrodí, onemocní, umře. Romantika.

Nešťastní fanoušci ale nemusí zoufat, brzy má totiž vyjít DVD edice celé série, která má mimo jiné obsahovat dalších osmnáct vystřižených minut z posledního dílu, včetně alternativního konce. V tom už snad všechno dopadne veseleji a všichni budou žít šťastně až do smrti. Doufejme, že ne zase té Matčiny.

Klíčová slova: How I met your mother, seriály, Jak jsem poznal vaši matku, americké seriály

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.