12.03.2011 10:39


A komu tím prospějete?

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jako epidemie se Českem šíří nová móda: optimalizace sítě středních škol. Znamená to především rušení víceletých gymnázií v malých městech, neboť se kraji zkrátka nevyplatí.

Mezi argumenty, jež je možné vyslechnout z mnoha povolaných úst, je například fakt, že na gymnázium se dnes A komu tím prospějete?dostane kdekdo. Nejvíce gymnazistů a gymnazistek tradičně studuje v Praze, téměř dvanáct procent, nejméně pak v Ústeckém kraji – o polovinu méně než v hlavním městě. Stav, kterého chce ministr školství během čtyř let dosáhnout, je pět procent dětí z populačního ročníku na gymnáziích.

Přestože hejtman Pardubického kraje Radko Martínek tvrdí, že rušení středních škol není jejich primárním cílem – tím je kvalitní výuka pro všechny - jdou na to odborníci z ministerstva krátkozrace. Méně dětí, méně škol. Jednoduchá rovnice, vlk se nažere a koza zůstane celá. Přitom budoucí učitelé a učitelky se už v základech pedagogiky dozvídají, že v ideální školní třídě by nemělo sedět více než dvacet studentíků. Potvrzuje to i sociolog Stanislav Holubec. „Ve školách ve městech bylo před dvaceti lety až třicet pět žáků ve třídě. Dnes by to mohlo být patnáct, což je daleko lepší počet pro fungování výuky," argumentuje. Proč se ministr Dobeš nechytí údaje propagovaného některými vysokoškolskými pedagogy a nevyužije ho k řešení problému?

Zakopaný pes je pořád v tom samém: nedostatek peněz. Přitom zavření či sloučení škol by znamenalo mnoho komplikací - pro studující počínaje a krajem konče. Gymnázium v městě A přestává existovat a děti musí dojíždět do města B, kde zrušeno nebylo. Dopravní infrastruktura je sice už léta orientována na město A, ale nyní je nutno ji reorganizovat. Tolik zbytečných starostí navíc!

A komu tím prospějete? Naproti tomu jsou úředníci z ministerstva připraveni zachránit několik středních škol, které sice kraje neutáhnou, ale vyučují se na nich řemesla, která už dnes nikdo nevykonává. Když chce Josef Dobeš bojovat za zachování starých živností, proč se nechce bít za gymnázia s dlouholetou tradicí? Za gymnázia, která výborně připravují své absolventy na studium na vysokých školách?

Místo příčin se jako obvykle léčí následky. Kdyby současná vláda – a všechny předchozí – propagovaly propopulační politiku, nemuselo by dojít k rušení mnoha kvalitních, ale malých škol. Vsadím se, že jakmile se vyřeší problém přeškolnění, bude nastolena otázka podpory mladých rodin s dětmi. Nesystematické provádění vládních reforem bolí asi mnohem více než změny samotné.

Klíčová slova: rušení gymnázií, Josef Dobeš, vládní reformy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.