14.11.2015 18:23


A Cup of Style. První české youtuberky, které vydaly knihu

Autor: Kateřina Zelníčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Úspěšné české youtuberky, které si říkají A Cup of style, vydaly jako první v České republice vlastní knihu. Lucie a Nicole Ehrenbergerovy jsou sestry a píší i svůj vlastní blog. Jejich kniha s názvem Móda, krása a životní styl provádí dívky světem módy a kosmetiky.

Autor: A Cup of style

Brno – Blog A Cup of Style funguje již šest let. Holky začaly natáčet na Youtube teprve před rokem. Tento měsíc přišly na trh se svojí vlastní knihou. Knížka se prodává jak v českých, tak ve slovenských knihkupectvích. Včera se konala autogramiáda v Brně v knihkupectví Dobrovský. Zástupy mladých dívek, které si přišly nechat knížku podepsat, se táhly až před budovu obchodu. 

Jak vás napadlo napsat vlastní knihu? 

Nicole: Přišel nám e-mail přímo od nakladatelství Albatros s nabídkou, že bychom napsaly knížku o módě. Napsali nám, že se máme ozvat po telefonu. Lucka byla zrovna na Erasmu v Anglii, takže jsme si hned zavolaly a dohadovaly jsme se asi deset minut, jestli máme zavolat hned, nebo jestli máme počkat alespoň pět minut. Chtěli jsme vypadat alespoň trochu nedostupně. Chvilku jsme tedy počkaly a potom jsme zavolaly a domluvily jsme si schůzku. Tímto jsme na knížce začaly rovnou pracovat. Já jsem se vlastně sešla s naší redaktorkou a pobavily jsme se o tom, jak by knížka mohla vypadat.  Řešily jsme, co by tam mohlo všechno být, jakým způsobem funguje příprava knížky a co se od nás očekává. 

Jak dlouho vám trvalo knihu sepsat? 

Nicole: Knížku jsme psaly tak tři měsíce.

Lucie: Tři měsíce jsme psaly text. V průběhu jednoho měsíce jsme potom ještě fotily fotky, protože všechny fotografie, které jsou v knize, jsou exkluzivní přímo pro tuto knihu. Ještě jsme je nikde nezveřejnily, až na ty z cestování, ty jsme samozřejmě už někde měly. 

A Cup of style v knihkupectví Dobrovský, Foto: Kateřina Zelníčková

Pomáhal vám někdo s psaním textu a focením? 

Nicole: Všechny fotky jsme samy nafotily, i text jsme psaly samy.

Lucie: My jsme vlastně docela očekávaly, že nám s tím někdo pomůže, trochu jsme v to doufaly.

Nicole: Čekaly jsme nějakou kritiku, že to budeme muset celé přehazovat a že nám to budou vracet a budeme to přepisovat. Ve finále to dopadlo vlastně tak, že jsme to napsaly a bylo nám to schváleno. 

Holky podepisovaly svojí knihu fanouškům, Foto: Kateřina Zelníčková

Téma knihy jste si zvolily samy? 

Nicole: Po první schůzce jsme napsaly strukturu toho, která témata bychom chtěly do knížky zahrnout, a to nám schválili. Takže jsme si to vlastně navrhly tak nějak samy.

Lucie: Nápad Albatrosu byl přímo, že by chtěli napsat knížku pro mladé, která by byla průvodcem módy a kosmetiky. My už jsme si jenom domyslely, o čem přesně by to bylo, aby se obsah knihy hodil k tomu, co děláme a známe my. 

Název knihy je tedy také váš nápad? 

Nicole: To byl takový kompromis. Snažily jsme se vymyslet něco, co zaujme a bude vystihovat to, co má knížka v sobě. 

Jaké je cílová skupina vaší knihy? 

Lucie: Naše cílová skupina je přibližně stejná jako ta našeho blogu, což je patnáct let a více. Knížka je možná určena i mladším dívkám, protože jsou tam právě tipy na to, jak se oblékat a najít si svůj vlastní styl. Snažíme se v knížce odpovídat také na otázky, které nám každý den chodí. 

Je velký rozdíl mezi psaním knihy a psaním článků na blog? 

Nicole: Určitě ano. Na začátku, když jsme měly témata a začaly jsme psát, tak jsme přišly na to, že jsme to sice napsaly, ale že to úplně nebyl ten styl, aby si to člověk přečetl v klidu. Také to bylo docela krátké. Takže s tímto jsme na začátku trochu bojovaly, ale potom jsme se do toho už dostaly a šlo to úplně přirozeně. Neměly jsme žádný větší problém nebo kreativní zádrhel.

Lucie: V knize to musí být všechno obsáhlejší. Na blogu se většinou snažíme články zkracovat, protože máme zkušenost, že lidi zajímají spíše fotky a text pouze prolétnout a nemají na něj tolik času. Knížku jsme zamýšlely tak, aby si k tomu lidé sedli a dozvěděli se co nejvíce informací. 

Holky se s fanoušky i fotily, Foto: Kateřina Zelníčková

Přemýšlíte už třeba o napsání druhé knihy? 

Lucie: Dostaly jsme dokonce už nabídku, že bychom mohly napsat další knížku, ale zatím ještě úplně nevíme, o čem by byla. Myslíme si, že touto knihou jsme pokryly témata, kterým se věnujeme a snažily jsme se to napsat tak, aby tam bylo co nejvíce tipů. Další tipy zatím asi v rukávě nemáme, takže další knížku zatím neplánujeme. Budeme ale přemýšlet nad tím, co by se třeba ještě dalo napsat. Říkaly jsme si, že možná něco o motivaci a pozitivním stylu života. 

Kdybyste měly vypíchnout hlavní myšlenku vaší knihy, jaká by to byla? 

Lucie: Já si myslím, že hlavní myšlenka této knihy je naučit mladé slečny, aby se měly rády takové, jaké jsou. Není to o tom se nějak měnit, ale spíš začít věřit sama sobě. Pomocí oblečení a make-upu jenom dopomoci tomu, jak člověk vypadá, než se měnit v něco, co není. Kniha by sice měla inspirovat, ale ne takovým stylem, že by si člověk řekl: ,,chci být jako Lucka", ale spíše: ,,chci se přizpůsobit tomu, co jsem já".

Brno – Blog A Cup of Style funguje již šest let. Holky začaly natáčet na Youtube teprve před rokem. Tento měsíc přišly na trh se svojí vlastní knihou. Knížka se prodává jak v českých, tak ve slovenských knihkupectvích. Včera se konala autogramiáda v Brně v knihkupectví Dobrovský. Zástupy holek, které si přišly nechat knížku podepsat, se táhly až před budovu obchodu. 

Jak vás napadlo napsat vlastní knihu? 

Nicole: Přišel nám e-mail přímo od nakladatelství Albatros s nabídkou, že bychom napsaly knížku o módě. Napsali nám, že se máme ozvat po telefonu. Lucka byla zrovna na Erasmu v Anglii, takže jsme si hned zavolaly a dohadovaly jsme se asi deset minut, jestli máme zavolat hned, nebo jestli máme počkat alespoň pět minut, abychom vypadaly alespoň trochu nedostupně. Chvilku jsme tedy počkaly a potom jsme zavolaly a domluvily jsme si schůzku. Tímto jsme na knížce začaly rovnou pracovat. Já jsem se vlastně sešla s naší paní redaktorkou a pobavily jsme se o tom, jak by knížka mohla vypadat, co by tam mohlo všechno být, jakým způsobem funguje příprava knížky a co se od nás očekává. 

Jak dlouho vám trvalo knihu sepsat? 

Nicole: Knížku jsme psaly tak tři měsíce.

Lucie: Tři měsíce jsme psaly text. V průběhu jednoho měsíce jsme potom ještě fotily fotky, protože všechny fotografie, které jsou v knize, jsou exkluzivní přímo pro tuto knihu. Ještě jsme je nikde nezveřejnily, až na ty z cestování, ty jsme samozřejmě už někde měly. 

A Cup of style v knihkupectví Dobrovský, Foto: Kateřina Zelníčková

Pomáhal vám někdo s psaním textu a focením? 

Nicole: Všechny fotky jsme samy nafotily, i text jsme psaly samy.

Lucie: My jsme vlastně docela očekávaly, že nám s tím někdo pomůže, i jsme v to trochu doufaly.

Nicole: Čekaly jsme nějakou kritiku, že to budeme muset celé přehazovat a že nám to budou vracet a budeme to přepisovat. Ve finále to dopadlo vlastně tak, že jsme to napsaly a bylo nám to schváleno. 

Holky podepisovaly svojí knihu fanouškům, Foto: Kateřina Zelníčková

Téma knihy jste si zvolily samy? 

Nicole: Po první schůzce jsme napsaly strukturu toho, která témata bychom chtěly do knížky zahrnout, a to nám schválili. Takže jsme si to vlastně navrhly tak nějak samy.

Lucie: Nápad Albatrosu byl přímo, že by chtěli napsat knížku pro mladé, která by byla průvodcem módy a kosmetiky. My už jsme si jenom domyslely, o čem přesně by to bylo, aby se obsah knihy hodil k tomu, co děláme a známe my. 

Název knihy je tedy také váš nápad? 

Nicole: To byl takový kompromis. Snažily jsme se vymyslet něco, co zaujme a bude vystihovat to, co má knížka v sobě. 

Jaké je cílová skupina vaší knihy? 

Lucie: Naše cílová skupina je přibližně stejná jako ta našeho blogu, což je 15 let a více. Knížka je možná určena i mladším holkám, protože jsou tam právě tipy na to, jak se oblékat a najít si svůj vlastní styl. Snažíme se v knížce odpovídat také na otázky, které nám každý den chodí. 

Je velký rozdíl mezi psaním knihy a psaním článků na blog? 

Nicole: Určitě ano. Na začátku, když jsme měly témata a začaly jsme psát, tak jsme přišly na to, že jsme to sice napsaly, ale že to úplně nebyl ten styl, aby si to člověk přečetl v klidu. Také to bylo docela krátké. Takže s tímto jsme na začátku trochu bojovaly, ale potom jsme se do toho už dostaly a šlo to úplně přirozeně. Neměly jsme žádný větší problém nebo kreativní zádrhel.

Lucie: V knize to musí být všechno obsáhlejší. Na blogu se většinou snažíme články zkracovat, protože máme zkušenost, že lidi zajímají spíše fotky a text pouze prolétnout a nemají na něj tolik času. Knížku jsme zamýšlely tak, aby si k tomu lidé sedli a dozvěděli se co nejvíce informací. 

Holky se s fanoušky i fotily, Foto: Kateřina Zelníčková

Přemýšlíte už třeba o napsání druhé knihy? 

Lucie: Dostaly jsme dokonce už nabídku, že bychom mohly napsat další knížku, ale zatím ještě úplně nevíme, o čem by byla. Myslíme si, že touto knihou jsme pokryly témata, kterým se věnujeme a snažily jsme se to napsat tak, aby tam bylo co nejvíce tipů. Další tipy zatím asi v rukávě nemáme, takže další knížku zatím neplánujeme. Budeme ale přemýšlet nad tím, co by se třeba ještě dalo napsat. Říkaly jsme si, že možná něco o motivaci a pozitivním stylu života. 

Kdybyste měly vypíchnout hlavní myšlenku vaší knihy, jaká by to byla? 

Lucie: Já si myslím, že hlavní myšlenka této knihy je naučit holky, aby se měly rády takové, jaké jsou. Není to o tom se nějak měnit, ale spíš začít věřit sama sobě. Pomocí oblečení a make-upu jenom dopomoci tomu, jak člověk vypadá, než se měnit v něco, co není. Kniha by sice měla inspirovat, ale ne takovým stylem, že by si člověk řekl: ,,chci být jako Lucka", ale spíše: ,,chci se přizpůsobit tomu, co jsem já".

 

Klíčová slova: Youtubeři, kniha, blogy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.