22.03.2018 18:00


5 tipů v ISu, které vám ulehčí život

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Informační systém Masarykovy univerzity, který znají studenti spíše pod zkratkou IS, může být pro některé jeho uživatele matoucí. Přitom existuje několik tipů, které mohou uživatelům ulehčit hodně času.

Rozvrh v Google kalendáři. Foto: Michael Bouška

1) Uložte si rozvrh do Google kalendáře

Rozvrh je pro studenta jednou z nejdůležitějších stránek v ISu. Přistupovat k němu například z mobilního telefonu ale není příliš pohodlné. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak dostat rozvrh do Google kalendáře.

Nastevní ISu. Foto: Michael Bouška

Nejprve se budete muset přihlásit do ISu a v záložce student zvolit můj rozvrh. Na této stránce zvolte dole v části výpis rozvrhu formát kalendáře. Po kliknutí na tlačítko vypsat se vám stáhne do počítače soubor ve formátu ics.

Pak si stačí otevřít Google kalendář a v levém menu kliknout na tlačítko přidat další kalendáře a následně zvolit import. V dalším kroku vyberete soubor s koncovkou .ics. Po dokončení importu se v kalendáři zobrazí váš rozvrh včetně blokové výuky a názvů učeben.

2) Pracujte rychleji se soubory

Práce se soubory je v ISu občas zdlouhavá. Přitom informační systém nabízí možnost synchronizace se službou OwnCloud. Klienta této aplikace si můžete nainstalovat do počítače či tabletu. Díky tomu je možné přistupovat k učebním materiálům bez nutnosti přihlašování do ISu.

Soubory v ISu. Foto: Michael Bouška

Nejprve si musíte zvolit, jakou složku chcete do OwnCloudu synchronizovat. Bohužel není možné zvolit vše, ale je nutné nastavit každou složku zvlášť. Přejděte tedy do aplikace soubory v ISu a u složky, kterou chcete synchronizovat, klikněte na tečku vlevo od jejího názvu. Potom stačí zvolit možnost synchronizovat s OwnCloudem.

Pak je potřeba nastavit, zda bude probíhat synchronizace oběma směry, či jen z ISu do OwnCloudu. Osobně doporučuji zvolit variantu synchronizace pouze z ISu do OwnCloudu.

Do počítače si můžete stáhnout oficiálního klienta aplikace. Existuje navíc verze pro iOS nebo Android.

3) Přidejte si rozvrh do hlavního menu a přistupujte k němu odkudkoliv

Pokud přistupujete k rozvrhu z ISu, možná vám vadí, že se v nové verzi musíte proklikávat systémem. V novém ISu existuje naštěstí možnost připnout si libovolnou stránku do hlavního menu.

IS MU. Foto: Michael Bouška

Na hlavní stránce v ISu stačí kliknout na ozubené kolo v levém menu a následně vybrat jakoukoliv stránku, kterou chci do menu přidat. V tomto případě tedy kliknu na ikonku špendlíku vedle položky můj rozvrh. Do menu lze dokonce pomocí URL adresy přidat jakoukoliv stránku v celém ISu.

4) Mějte přehled díky upozorněním na e-mail

Občas není jednoduché sledovat co se děje ve všech kurzech, které právě máme. IS se nám však snaží pomoci a je možné nastavit upozornění, která nám budou chodit na e-mail. Pokud tedy například čekáme na výsledek zkoušky, už nemusíme chodit každých pár minut do ISu.

Nastavení ISu. Foto: Michael Bouška

Pro nastavení upozornění přejdeme do nastavení (v novém ISu se do nastavení dostaneme přes odkaz v patičce). V sekci zasílání zpráv vybereme události a v dalším kroku klikneme na nastavení zasílání informací o událostech v ISu e-mailem. Na této stránce si můžete velmi podrobně nastavit, jakým způsobem a jak často vás bude IS informovat.

5) Přidejte si termíny zkoušek do Google kalendáře

Zkouškové období je pro studenta stresujícím obdobím, kdy může často zapomenout na konkrétní datum či čas, ve kterém se zkouška koná. V ISu je naštěstí možnost, jak si přidat do Google kalendáře zkušební termíny.

Export zkušebních termínů. Foto: Michael Bouška

Nejprve přejděte do nastavení a v sekci zasílání zpráv klikneme na události. Následně zvolíme Zkušební termíny – export dat. Stáhneme do počítače soubor ve formátu .ics, který lze přidat do Google kalendáře stejně, jako v tipu číslo jedna.

Klíčová slova: IS, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.